Islak tıraşa yeni başlayanların yaptığı 7 hata | Mühle - Tıraş Kültürü®

+ 90 312 939 8540

50 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA | KAPIDA ÖDEME

ISLAK TIRAŞA YENİ BAŞLAYANLARIN YAPTIĞI 7 HATA

Islak tıraşa yeni başlıyorsun. Belki de tıraş olmaya yeni başlıyorsun! Ya da elektrikli tıraş makinelerinden manuel tıraş bıçaklarına geçiyorsun. Demek deden gibi tıraş olmaya karar verdin! Öncelikle tebrikler ve kesinlikle doğru yerdesin. Geleneksel ıslak tıraşa yeni başlayan erkeklerin öncelikle yaptığı şey kendilerine bir jiletli tıraş makinesi edinmektir. Bizim yeni başlayanlara tavsiye ettiğimiz ve dünyada en yaygın kullanıma sahip kapalı taraklı jiletli tıraş makinemiz R89 adıyla bilinir. Bazı erkekler ise ıslak tıraş keyfini kartuşlu tıraş bıçaklarıyla çıkarırlar. 

Lütfen şu konuda için rahat olsun: bu çok keyifli bir yolculuk ve her yola yeni çıkmış yolcunun zorlu bir takım anları olabilir! Şimdi sana ıslak tıraşa yeni başlayan neredeyse her erkeğin yaptığı 7 hatadan ve bunların çözümünden bahsedeceğiz.

Okuma süresi: 4 dk.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
ıslak tıraşa yeni başlayanların yaptığı 7 hata

HATA 1: Zayıf bir hazırlık süreci

Islak tıraşa yeni başlayan erkeklerin yaptığı en yaygın hatalardan biri, tıraşa hazırlık sürecini küçümsemek ve doğru şekilde yapmamaktır. Özellikle elektrikli tıraş makinelerinden geleneksel jiletli tıraş makinelerine geçen birçok erkek tıraşa hazırlık sürecini geçiştirir ve bunun yeterli olduğunu düşünür.

Genellikle yüze bir iki defa su sıçratmanın köpük sürmek için yeterli olduğu gibi yaygın bir yanılgı vardır. Ancak yüzün doğru şekilde tıraşa hazırlanması ve temizlenmesi yaklaşık 3 dakika sürer.

Yüzünüzü ılık suyla yıkayın (sıcak değil) ve özellikle yüz için kullanılabilecek sabun ya da temizleyici ile yüzünüzü temizleyin. Vücut için sunulan genel temizleyici niteliğindeki ürünler ciltteki doğal yağları uzaklaştırarak cildi fazlaca kurutur ve bu da tıraş olmayı zorlaştırır. Bunun yanında tıraşa başlamak için en doğru zaman duştan hemen sonradır.

Genç erkekler ya da hassas cildi olan sivilce ile müdahale eden erkekler yüzlerini havlu yerine nazikçe ve temiz bir kâğıt peçeteyle kurulamalıdır. (Havlu ile cildi ovma cildi tahriş edip sivilceleri kötüleştirebilir.)

Boyun bölgesinin tıraşa hazırlanması genelde göz ardı edilir. Yüze uyguladığınız su ile yumuşatma ve temizleme işlemi boyun bölgesine de yapılmalıdır.

HATA 2: Kötü bir tıraş köpüğü

Basınçlı tüplerde sunulan tıraş köpükleri, geleneksel ıslak tıraşa yeni başlayan erkekler için oldukça çekici gelebilir ancak bu ürünleri kullanarak tıraş olmak yapacağınız önemli hatalardan biridir. Elbette satılan hazır tıraş köpükleri ucuz fiyatlıdır ve birçok kişi bunları sorun yaşamadan kullanır ancak dezavantajlarını bilmeden. Hazır tıraş köpüklerinin içinde bulunan itici gazlar cildi kurutma eğilimindedir ve üreticiler de bunu telafi etmek için ürünün içine yapay yağlar eklemek durumunda kalırlar. Bunlarla da kalmaz, tıraş ile alakası olmayan stabilizatörler ve koruyucu maddeler gibi birçok katkı maddesi bulundururlar.

Unutmayın; cildiniz en büyük organınızdır ve ihtiyacınız olmayan her ek kimyasal size zararlı olduğu gibi alerji riski de oluşturur.

Önerimiz, kendinize bir tıraş kasesi ve tıraş fırçası edinerek en doğal ve sağlıklı yollarla tıraş köpüğü hazırlamanızdır. Emin olun çok keyif alacaksınız ve banyonuza daha sık uğrayacaksınız!

Yüzünüze tıraş kremi / tıraş sabunundan yaptığınız köpüğü tıraş fırçası ile uygulamayı deneyin. İlk bakışta pahalı gelebilir ama uzun vadede bakıldığında geleneksel ıslak tıraş hızlı tüketim ürünlerine göre çok daha ekonomiktir! Sadece başta gereken küçük bir miktar yatırım hem cildinizi hem sizi mutlu edecektir.

tıraş köpüğü sürmek

HATA 3: Sakal çıkış yönünü göz ardı etmek

Sakallarımız cildin dışına doğru “öylesine” çıkmaz, belli bir büyüme yönleri vardır! Sakalların çıkış yönünü anlayabilmek için: bir gün büyümesine izin verdikten sonra cildinizi elinizle hafifçe ovun. Bir tarafa ovarken elinize ters yönde kıllar gelecek, bir tarafa ovarken ise daha yumuşak bir hisle kılın çıkış yönünü anlamış olacaksınız. Bu yumuşak ve “engelsiz” hissettiğiniz taraf, sakallarınızın çıkış yönü anlamına gelir. Yüzünüzün belli bölgelerinde çıkış yönünün farklılaştığını görürsünüz. Yani mesela sakallarınızın çıkış yönü yanak ile boyun bölgesinde farklı yönlere doğru olabilir. Bu yönleri zihninizde tutmaya çalışarak bir harita çıkarmak size tıraş olurken jileti hangi yönde alacağınız konusunda fikir verecektir!

Peki bu neden önemli? Tıraş olmak sakalları tamamen yok etmek değil, azaltmaktır değil mi? (Unutmayın, onlar yine gelecek!) Dolayısıyla olabildiğince az tahriş ve rahatsızlık yaşayarak ve “toplu” bir sakal tıraşı eylemi size kolaylık sağlar. Bunu yapmanın en iyi yolu ise sakalların çıkış yönüne doğru tıraş olmaktır. Biz ilk perdeyi her zaman sakal çıkış yönüne doğru olmanızı tavsiye ederiz. Daha yakın bir tıraş mı istiyorsunuz? O halde hazırladığınız tıraş köpüğünü yüzünüze bir kere daha uygulayın ve sakal çıkış yönüne 90 derece olacak şekilde ikinci perdeyi olun. Yani yanaktan kulağa ya da kulaktan yanağa doğru olacak şekilde olabilirsiniz. Bazı erkekler daha yakın bir tıraş isteyerek sakal çıkış yönünün tersine tıraş oluyor ancak biz bunu önermiyoruz. Hayır ben yapmak istiyorum diyorsanız da, mutlaka önce çıkış yönüne bir perde almanızı tavsiye ederiz!

Eğer jiletli tıraş makinesi kullanıyorsanız, biraz hile yapabilir ve sakal çıkış yönü her değiştiğinde alet yönünüzü değiştirmeyebilirsiniz. Boyun ya da çene gibi belirgin değişimlerin olmadığı bölgelerde sakal çıkış yönünün baskın olduğu yöne doğru tıraş olmanız mümkün. Ancak çok jiletli kartuşlu tıraş bıçaklarından kullanıyorsanız, sakal çıkış yönünü iyi takip etmeniz gereklidir. Aksi takdirde tıraş sonrası yanık – tahriş ya da kıl dönmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. “Sakal Haritası Nasıl Çıkarılır?” başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

HATA 4: FAZLA BASKI UYGULAMAK

Islak tıraşa yeni başlayanların yaptığı en yaygın ve en ciddi hata tıraş bıçağına ya da jiletli tıraş makinesine çok fazla baskı uygulamaktır. Daha fazla baskı uygulayarak daha çok kıl tıraş edilebilir gibi yaygın bir yanılsama söz konusudur. Fakat doğrusu bunun tam tersidir: Tıraş bıçakları ya da jiletli tıraş makineleri düz bir yüzeyde sürülürken en verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Fazla baskı uygulamak daha çok kılı kesmediği gibi sadece cilde hasar vererek tahrişe ve performanssız bir tıraşa neden olur!

Modern tıraş bıçakları, erkeklerin bu eğilimi hesaba katılarak gerdirici gibi şeylerle baskıyı bir yere kadar tolere edebilir ancak tümünü değil.

Ne kadar baskı uygulamamız gerektiğini nasıl anlarız? Kafanızı bir yana yatırın ve tıraş bıçağını ya da jiletli tıraş makinenizi diğer yanağınızın üzerinde gezdirin. Hissediyorsunuz değil mi? İşte uygulamanız gereken en fazla baskı bu!

Özellikle kartuşlu tıraş bıçaklarının yüze fazla bastırılarak uygulanması hem yanık-tahrişe sebep olur ayrıca derinden alınan kılın ucunun deri içine kaçmasına sebebiyet vererek kıl dönmesi-batık gibi sorunlara yol açar. Tıraş bıçaklarına baskı uygulamamayı öğrenmelisiniz!

geleneksel tıraş makinesi ile tıraş olmak

HATA 5: YANLIŞ JİLET AÇISI

Dik açıyla tutulan jiletlerle olunan tıraş tahriş ve kesiklere neden olur. Peki, jileti neden dik açıyla tutarız?

Kartuşlu tıraş bıçaklarından çift taraflı jiletli tıraş makinelerine geçen erkekler, yaygın olarak makineyi aynı açıyla tutma eğilimindedirler. Fakat bu açı, jiletli tıraş makinesi için oldukça dik bir açıdır. Doğru açıyı nasıl buluruz? Öncelikle banyonuzda dikkatinizi dağıtacak radyo, musluktan akan su gibi şeyleri kapatın. Jiletli tıraş makinesinin en üst kısmını yanağınıza dayayın, makine yere paralel açıyla duruyor olmalı. Şimdi makinenin yüzünüze değdiği yer sabit kalacak şekilde, sapından tutarak yavaş yavaş aşağı doğru indirin. Jiletin yüzünüze değdiğini hissettiğiniz anda durun. Bu sizin jiletli tıraş makinenizi tutmanız gereken doğru 30 derecelik açıdır. Makineyi yavaşça aynı açıda yüzünüzde gezdirdiğinizde jiletin sakalınızı kesme sesini duyacaksınız.

Eğer kartuşlu tıraş bıçağı kullanıyorsanız, bıçağı yüzünüze hangi açıda tutarsanız tutun sabit açıyla tıraş edecektir. Burada yaygın karşılaşılan problem, erkeklerin kendine has yüz hatları ile onlar için belirlenmiş standart açıda tıraş olma zorunluluğudur. Unutulmamalıdır ki, tıraşta karşılaşılan rahatsızlıklar hiçbir erkek için normal değildir ve doğru ürün seçimi ile iyileştirilebilir. Bu nedenle kartuşlu tıraş bıçağı kullanmaya devam etmek istiyorsanız sizin için en uygun bıçağı bulana kadar çeşitli denemeler yapmaktan çekinmeyin.

jiletli tıraş makinesi nasıl tutulur
jiletli tıraş makinesi nasıl tutulmalı

HATA 6: KURU BÖLGEYİ TIRAŞ ETMEK

Bazen tecrübeli ıslak tıraşçılar bile bu yaygın hataya düşerler ve sonucunda çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşırlar. Hepimizin bildiği üzere ağzın köşeleri ya da spesifik çene hatları gibi yakalanması zor bölgeler vardır. Bu bölgelere karşı verdiğimiz doğal tepki, geri dönüp gördüğümüzde bıçağı buralara hemen tekrar vurmaktır. Ne yazık ki bu hareket kesiklere neden olur!

Şunu unutmayın: eğer orada tıraş köpüğü yoksa tıraş bıçağının işi de yoktur!

HATA 7: TEKRAR EDEN JİLET VURUŞLARI

Yüzeyinde tıraş köpüğü bulunmayan kuru cildi tıraş etme eğilimi beraberinde bu bölgeye defalarca vuruş yapma hatasını da getiriyor. Bu alışkanlığa kendinizi kaptırdığınızda farkında olmadan aynı bölgeye birden fazla vuruş yapıyorsunuz. Sonra merhaba jilet yanığı – merhaba tahriş!

Aynı bölgeyi ardı ardına tıraş etmek jilet yanığı ve tahrişin en yaygın nedenlerinden biridir. Cilt jiletle her karşılaşmasında bir darbe alır ve cildin fazla darbe alması koruyucu epidermis tabakasının hasar görmesine neden olur. Bu durumda beklendiği gibi tahrişle sonuçlanır. Bu yüzden tıraş makinenizi kontrollü kullanmalısınız.

Unutmayın: Siz sakallarınızı keserek azaltmaya çalışıyorsunuz, kökünden kurtulmaya değil! Bu nedenle eğer alınmamış bir bölge fark ederseniz, bu bölgeden tekrar geçmeyin sakin olun. Yüzünüze keyifle tekrar köpük uygulayın ve burayı ikinci perdede alın!

Yaygın olarak yapılan bu hatalara odaklanıp zamanla düzeltmek, tıraş esnasında ya da sonrasında yaşayacağınız rahatsızlıkları azaltacak ve tıraştan gitgide daha fazla keyif almanıza olanak sağlayacaktır.

Mühle sadece üyelerine özel avantajlar sunar

E-bültene üye ol, ilk alışverişte %10 indirim kazan! 

Ayrıca sadece üyelere özel başka hiçbir yerde göremeyeceğin avantajları kaçırma! 

Üyelik ücretsizdir, istediğin zaman sonlandırabilirsin. 

Hızlı Teslimat

Aynı gün kargo!

Kapıda Ödeme

Kapıda kredi kartı / nakit ödeme imkanı

Taksitli Alışveriş

12 taksite kadar ödeme seçeneği

Güvenli Ödeme

Ödeme bilgileriniz SSL sertifikası ve İyzico güvencesinde!

7/24 Canlı Destek

Sorularınıza canlı destekle anında yanıt!

Bir cevap yazın

Bu içeriği paylaş:

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
KAPAT
×
×

Sepet