Mühle Ürünleri Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Marka Hakkında

MÜHLE Kimdir?

MÜHLE (MUEHLE) 70 yıl önce kurulmuş, tıraş malzemeleri imal eden bir aile şirketidir. Halen Müller ailesine ait olan MÜHLE şu anki sahiplerinin büyük babaları tarafından kurulmuştur. Çok uzun zaman şirket “Mullen tıraş fırçaları” anlamına gelen MUEHLE PINSEL (Mullen Pinzel) olarak biliniyordu. Daha sonra ürün yelpazesine yeni ürünler katıldıkça sadece tıraş fırçası yerine şirketin adı MUEHLE olarak yenilendi. Mühle şuanda tıraş fırçası, tıraş bıçağı, tıraş bakım kozmetiği ve organik erkek bakım ürünleri üretiyor. Bunun yanında da Mühle tıraş fırçası ve tıraş bıçağı alanında dünyada var olan en büyük üreticilerden biri. Özellikle Mühle'nin geleneksel tıraşta tercih edilen jiletli tıraş makineleri dünyada en çok kullanılan jiletli tıraş makinesi arasında sayılıyor.

MÜHLE ürünleri nerede Üretilmektedir?

MÜHLE'nin tüm ürünleri Doğu Almanya’da Stützengrün şehrinde, kendi fabrikasında üretmektedir. Üretimde geleneksel el işçiliği ile endüstriyel teknoloji harmanlanmaktadır.

MÜHLE ürünlerini nereden alabilirim ?

BON ithalat ihracat sanayi ve ticaret Ltd. Şti. – MÜHLE’nin Türkiye yetkili distribütörü ve resmi temsilcisidir. Mühle ürünlerini resmi internet sitemizden ve anasayfanın en altında yer alan satış noktalarımızdaki lokasyonlardan alabilirsiniz. İnternet sitemizde gördüğünüz tüm ürünler stoklarımızda mevcuttur. Aynı gün saat 15.00'e kadar alınan tüm siparişler aynı gün kargoya verilir. Özel bir isteğiniz olması durumunda satış noktalarımızdan herhangi birine dilediğiniz ürünü yollayıp oradan satın almanızı sağlayabiliriz.
Sitenizde bulunmayan ancak Almanya sitesinde olan bir ürünü sipariş edebilir miyim?
Elbette. Bize istediğiniz ürün bilgilerini ulaştırdığınızda gerekli işlemleri yaparak ürününüzü size ulaştıracağız.
Yurtdışından istediğiniz ürünün teslim süresi elimizdeki ürünler ile karşılaştırıldığında daha fazla zaman alabilir. Ulaşımda yaşanabilecek gecikmeleri göz önünde bulundurmalısınız. Fakat unutmayın: biz tüm aksamaları minimalize ederek, sizlere en iyi hizmeti vermek için buradayız.
Ürünlerin garatni süresi ne kadar?
Tüm ürünler kullanıcıdan kaynaklanmayan durumlara karşı 1 (bir) yıl garanti altındadır.
Peki kullanıcıdan kaynaklanmayan durumlar ne olabilir?
- Tıraş fırçasının başlığının kopması: Düşük yüzdeyle karşılaştığımız bir durumdur. Süresiz garanti altındadır. Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
- Tıraş fırçalarında kıl dökülmesi: İlk 3-5 tıraşta fırçanın kıl dökmesi normaldir. Bu daha sonraları azalarak yok olur. Kıl dökülmesinin en yaygın nedeni, iyi durulanmaması, üzerinde sabun-köpük kalıntısı bırakılmasıdır. İyi durulanan bir fırça yine kıl döküyorsa ve fırçada belirgin bir açılma varsa bu bu bir üretim hatasıdır. Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
- Geleneksel tıraşta tercih edilen Jiletli tıraş makinelerinin metal aksamlarında meydana gelebilen hatalar: Ürünler depomuzdan sizlere ulaşmadan önce genel kontrolden geçirilir ve size hatasız olarak teslim edilir. Çevrilip açılan metal aksamlar gereğinden fazla sıkıldığında, zamanla bozulma durumu gözlenebilir. Her ne kadar çok nadir karşılaştığımız bir durum da olsa, her zaman size bu aksamlara fazla güç uygulamamanızı tavsiye ederiz. Böyle bir sıkıntıyla karşılaştığınızda ürününüz hemen değiştirilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Geleneksel tıraş yeniden moda mı oluyor?
Geleneksel tıraş adından da anlaşılacağı üzere geleneksel tıraş makinesi, tıraş fırçası, tıraş sabunu ya da kremi ve su ile olunan tıraştır. Kuru tıraşa göre çok daha sağlıklı ve yüksek performanslıdır. Geleneksel tıraşta kullanılan jiletli tıraş makinesi, kullan at ya da kartuşlu tıraş bıçaklarına göre bir çok noktada daha avantajlıdır. Bunun yanında geleneksel tıraş çok daha ekonomiktir.
Bunun yanında moda bir sarmal içerisinde gelişir ve bu aralar her zamankinden biraz daha fazla retroya ve ‘eski’ trendlere dönmektedir. Biz dijital teknoloji ve hızlı tüketim çağında özellikle “yavaş, sakin ve zevkli” bazı anları yeniden canlandırmak ve yaşatmak istiyoruz. Geleneksel tıraş da hayatımızda böyle bir yaklaşımın parçası. Kendimize gösterdiğimiz şevkat ve ilginin hoş bir ifadesi, günlük rutinin parçası değil kendimizle geçirdiğimiz özel bir an.
Ayrıca klasik tıraş çok daha verimli ve sağlıklı.

Kullanılan Materyaller Hakkında

MÜHLE aksesuarlarında hangi malzemeler kullanılır?

Kullanılan malzemeler her ürün için ürün açıklamasında belirtilir. Bunlar; hakiki boynuz, çeşitli ahşaplar, çin lakesi “urushi”, gerçek karbon, yüksek dereceli reçine, porselen veya plastik olabilir. Ürün materyalleri elle seçildiğinden ve üretildiğinden doğal ahşap veya boynuz desenleri için bir standart söz konusu değildir ve sunulan fotoğraflardan daha farklı tonda olabilirler. Kısacası Mühle ürünleri doğal ve değerli materyallerden geleneksel el işçiliği ile üretilir.

Aksesuarların metal parçaları paslanır mı?

Hayır, tüm metal parçalar krom kaplıdır ve paslanmazdır. Pas konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, parçaların paslı herhangi başka bir materyal ile temas etmemesi gerektiğidir. Mühle yaprak jiletleri paslanmaz çelikten yapılır. Ancak bazen farklı jilet kullanımlarında jilet paslandığında bu iyi gözlenmeli ve hemen değiştirilmelidir. Çünkü pas jilette başlar bıçağa geçer.

Üst kaliteli reçine nedir?

Üst kalite reçine, yüksek kalitede plastik ve metalin birleşimi olan yüksek yoğunluğa sahip bir malzemedir. Tatmin edici bir ağırlığı ve parlaklığı vardır, gerçek reçineden ayırt edilmesi imkansızdır. Görsel olarak seramiğe benzer. Yüksek kalitede reçine, yüzeyi ayrı ayrı işlenen ve rafine edilen özel bir materyaldir. Bu materyal, birçok çekici renklerde modern ve klasik tasarımlara geniş bir yelpazede olanak tanır.Başlarken, fırçalara ve tıraş bıçaklarına katı çubuklardan estetik şekiller verilir. Reçine Mühle tıraş ürünlerinde yaygın kullanılan bir materyaldir.
Hakiki boynuz nedir?
Hakiki boynuz, dikkatle alınmış manda boynuzudur. İnci şeffaflığındadır, canlı renkleri ve eşsiz tonları ile zamanla daha da değer kazanır. Hakiki manda boynuzu, antik zamanlardan beri dekoratif objeler yapmak için kullanılır. Bu doğal materyal özenle seçilmeli ve işlenmelidir: tıraş bıçakları veya tıraş fırçalarında sadece sert boynuz tipleri kullanılır. Eğer elle seçilen boynuz tipleri istenildiği gibi kalınsa, torna ile titizlikle şekil verilir. Sonra çok ince ve dikkatli bir şekilde bir kaç defa aşındırılır. Ardından cilalanarak yüksek parlaklıkta bir görünüm elde edilir. Nazik, sarıdan hardala kayan rengi, boynuzun oldukça samimi bir etki bırakmasını sağlar. Her bir parçanın kendine has dokusu ve rengi vardır. Her bir parça dünyada tektir, eşi yoktur. Mühle tıraş ürünlerinin en özel serilerinden biri olan Sophist serisinde hakiki boynuz materyalinden elde edilen tıraş bıçağı, tıraş fırçası ve tıraş seti vardır.
Hakiki boynuz ve reçine-boynuz kahverengisi arasında ne fark var?
Hakiki boynuz gerçek manda boynuzudur. El ile seçilen gerçek bir materyaldir. Mühle'nin sadece Sophist serisinde bulunur. Boynuz renkli reçine ise boynuz rengini taklit eden metal ve plastik karışımı sentetik bir malzemedir. Buradaki boynuz kahverengisi deyimi bir renk benzetmesidir ve bu renk tanımının önünde materyalin reçineden elde edildiği belirtilmiştir.
Ne tür ahşaplar bulunmaktadır? Kullanılan ahşaplar doğal mıdır?
MÜHLE şu ahşapları sunar: Afrika karaağaç, funda ağacı ahşabı, zeytin ağacı ahşabı, karelya huş ağacı, bataklık meşesi, dişbudak ağacı, erik ağacı, mazı ağacı.
Tüm ahşap türleri doğaldır. Ahşap ürünlerle ilgili akıllara takılan en yaygın soru, zamanla çatlama olup olmayacağıdır.
Ahşap ürünler zamanla deforme olmamaları adına ciddi süreçlerden geçmektedir. Ürünler zamanla çatlama yapmaz ve garantilidir.
Funda ağacı nedir?
Funda ağacı ahşabı, ısı ve suya oldukça dayanıklı bir malzemedir. Bu malzemeden pipo üretimi yapılır, yani oldukça sık dokulu bir materyaldir. Mühle'nin Purist serisinde funda ağacından yapılmış tıraş seti bulunur. Funda ağacı tıraş seti, tıraş fırçası veya tıraş bıçağı yapılırken özel süreçlerden geçirilir ve verniklenir. Bu sayede ömür boyu size hizmet edecek kalitededir.
Karelya Huş Ağacı Nedir?
Bu olağanüstü güzel deseni ile kap kaçak ya da kano yapımında yaygın olarak kullanılan, çok yoğun bir ahşap türüdür. Suya karşı dayanıklı yapısının yanında tıraş ürünlerinde kusursuz şıklıkta duruş sergiler. Mühle rocca serisinde huş ağacı kabuğundan çeiik kaplama jiletli tıraş makinesi ve tıraş fırçası sunar. Ayrıca Purist serisinde karelya huş ağacından tıraş seti bulabilirsiniz.
Mazı ağacı nedir?
Mazı kırmızı sedir olarak da bilinir. MÜHLE sap malzemeleri asil doku ve derin renk doygunluğuna sahip mazı kökünden yapılır. Stylo serisinde mazı ağacından elde edilmiş jiletli tıraş makinesi veya Gillette tıraş bıçağı ya da tıraş seti bulmanız mümkün.
Bataklık Meşesi Nedir?
Bu 3.000 yıl kadar suda yaşayan, koyu renge sahip, müthiş dayanıklı ve sert, nadir bulunan bir ağaç cinsidir. Uzun yıllar kullanımı düşünülerek özel süreçlerden geçirilir. Mühle'nin Kosmo serisinde bataklık meşesinden yapılmış Gillette tıraş bıçağı, jiletli tıraş makinesi ya da tıraş seti bulabilirsiniz.

Mühle Tıraş Makineler Hakkında

Gillette® tıraş bıçakları Mach3 veya Fusion kartuş başlıkları İle uyumlu mu?

Mühle kartuşlu tıraş bıçakları Gillette® şirketi ile işbirliği yaparak tıraş bıçaklarını entegre sistemlerle sunar. İki çeşit kartuş başlığı vardır: Mach3 ve Fusion tıraş bıçağı. İkisi de her yerden temin edilebilen Gillette® Mach3 - Gillette® Fusion ile uyumludur. Bu sizi ihtiyaç anında ek sap masrafından kurtarır. Sadece başlık alarak tasarım tıraş bıçağınızla tıraş keyfinizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.
Burada Gillette® Mach3 tıraş bıçağı, sadece Mach3 ve türevleri ile uyumludur. Aynı şekilde Gillette® Fusion tıraş bıçağı ise sadece Fusion ve türevleri ile uyumludur. İki sistem birbirine dönüşemez.

Mühle yaprak jiletinin özelliği nedir?

Mühle, Gillette® Mach3 ve Gillette® fusion sisteminin yanında çift taraflı yaprak jilet ile performans gösteren jiletli tıraş makinelerini de sunar. Jiletli tıraş makineleri ile olunan geleneksel tıraşın aşamaları ve yöntemi biraz daha farklıdır.
Gillette tıraş bıçaklarında bıçak yüzünüze hangi açıyla tutarsanız tutun oynar başlık sistemi sayesinde 30 derece ile cilde temas eder. 3 ya da 5 bıçak teknolojisi ile kılı derinden keser.
Jiletli tıraş makinelerinde bu açıyı sizin manuel vermeniz beklendiğinden tıraş sistemi biraz daha farklıdır. Tek jilet olduğundan kılı keserek azaltma prensibiyle tıraş verir.
Mühle yaprak jiletleri paslanmaz çelikten yapılmıştır. İki tarafı da tıraş verdiğinden çift taraflı yaprak jilet olarak adlandırılır. Orta yumuşaklığa sahip keskinliği, size daha önce yaşamadığınız bir deneyim sunar.

Yaprak jilet İle geleneksel tıraş olmanın bir avantajı var mıdır?

Bir değil birden fazla avantajı vardır. Sanıldığının aksine gillette serisinin 3 veya 5 bıçaklı tıraş bıçaklarından asla daha kötü ya da kullanımı zor değildir.
Gillette tıraş bıçağında yüze her vuruşta cilt 3 ya da 5 jilet darbesi alır. Cildi fazla gerdirirseniz, bu durum tahriş ya da yanma ile sonuçlanabilir. Bunun yanında cildi gillette tıraş bıçakları için uygun olmayan bir çok erkek, kıl dönmesi veya batık sorunu yaşamaktadır. Burada belirtmeliyiz ki, gillette tıraş bıçakları kötü tıraş vermez. Sadece bazı cilt ve sakal yapısı için uygun değildir ve bu noktada cildinizin tepkilerini ciddiye almanız gerekir.
Geleneksel tıraşta kullanılan jiletli tıraş makinesi tek jiletle ve performanslı bir tıraş verir. Islak olunduğundan ve cilt yumuşadığından cilt sorunları minimize edilir. Bunun yanında sakal sıkış yönleri dikkate alınarak tıraş olunduğundan batık, kıl dönmesi gibi sorunlar yaşanmaz.
Mühle'de kaç çeşit jiletli tıraş makinesi vardır?
Mühle farklı sistemleriyle üç çeşit jiletli tıraş makinesi sunar. Tıraş olma sıklığınız, jiletli tıraş makinelerine karşı kazandığınız el alışkanlığı gibi etmenler üzerinden kendiniz için doğru olanı seçmeniz mümkündür.
Kapalı taraklı tıraş makinesi: Geleneksel tıraşa yeni başlayacak olanların, rahatlıkla kullanabileceği güvenli makine tipidir. Günlük tıraşa uygundur. Jilet ile cilt arasında bir güvenlik barı bulunduğundan, jilet cilde sadece belli bir açıda temas edebilir. Bu yüzden geleneksel tıraşa yeni başlayanlar güvenle tıraş olabilir. Yumuşak tıraş verir. Agresifliği Gillette tıraş makinelerinin biraz üstündedir.
Açık taraklı tıraş makinesi: Jilet ile cilt arasında güvenlik barı bulunmayan, taraklı yapısı sayesinde kılların kaldırılıp doğrudan jilet ile temas edebildiği yakın tıraş veren jiletli tıraş makinesidir. Kullanım için el alışkanlığı gerekir. Jilet kapalı taraklıya göre daha geniş bir açı aralığında cilde temas edebildiğinden geleneksel tıraşa yeni başlayanlara tavsiye etmeyiz. Usturaya en yakın tıraş verebilen, dünyanın en agresif tıraş makinesi olarak da adlandırılır. Günlük tıraş için pek uygun değildir. 2-3 günlük sakalda daha sorunsuz tıraş verir. Günlük tıraşta cildi yorabilir. Haftada 2-3 kez tıraş olan, en alışkanlığı bulunan kullanıcılarımıza tavsiyemizdir.
Rocca: Mühle'nin ilk çelik kaplama tıraş makineleridir. Kapalı taraklı yapıya sahiptir. Yen başlayanlar veye günlük tıraş olanlar kullanabilir. Agresifliği kapalı tarak ile açık tarak arasında yer alır. Bazı kullanıcılarımız kapalı taraklı makineleri fazla yumuşak bulur. Bunun yanında da açık taraklı makineleri fazla agresif bulur. İşte bu kullanıcılarımız günlük tıraş için Rocca'yı tercih eder.
Kapalı taraklı tıraş makinesi İle açık taraklı arasındaki fark nedir?
Kapalı taraklı tıraş makinesinde jilet ile cilt arasında bir güvenlik barı bulunur. Bu sayede jilet ciltten uzaktadır ve sadece belli bir açıda temas eder.
Açık taraklı tıraş makinesi ise jiletin daha geniş bir açıda, yakından cilt ile temas edebilmesi için tasarlanmıştır.
Bu yüzden geleneksel tıraşa yeni başlayan kullanıcılarımıza kapalı taraklı tıraş makinesini öneriyoruz. Mühle'nin kapalı taraklı tıraş makinesi ile geleneksel tıraşa yeni başlayan herkes güvenle tıraş olabilir.
Kapalı taraklı olarak belirtilmiş tüm tıraş makineleri aynı başlığa sahiptir yani aynı performansı verir. Farklı çeşitler, farklı materyal ve tasarımlarla sunulur. Tasarımını beğendiğiniz bir kapalı taraklı tıraş makinesini seçip güvenle tıraş olabilirsiniz.
Mühle jiletli tıraş makinelerinin başlık anatomisi hakkında daha detaylı bilgi için blog yazımızı okuyabilirsiniz.
Geleneksel tıraşa yeni başlayacağım, hangi jiletli tıraş makinesini almalıyım?
Geleneksel tıraşa yeni başlayacak kullanıcılarımız, çoğunlukla mevcutta plastik ya da kullan at tıraş bıçaklarını kullanırlar. Bu tıraş bıçakları istemsiz olarak kişide bastırma alışkanlığı meydana getirir. Jiletli tıraş makineleri ile tıraş olurken, bu durumun aksine, makineyi bastırmadan kendi ağırlığıyla tıraş etmesine izin vermelisiniz.
Bundan dolayı, el alışkanlığı oturmamış kullanıcılarımız, güvenli makine tipi olan kapalı taraklı tıraş makinelerini tercih etmelidir. Mühle'nin kapalı taraklı tıraş makinelerini, geleneksel tıraşa yeni başlayan tüm kullanıcılar rahatlıkla kullanabilir.
Jiletli tıraş makinesini nasıl kullanacağım?
Bu konuda bloğumuzda ayrıntılı bilgiler içeren yazılara ulaşmanız mümkün. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse, geleneksel ıslak tıraşta jiletli makineyi kullanmanın ilk kuralı bastırmamaktır. Makinenin kendi ağırlığıyla tıraş etmesine izin vermelisiniz.
- Tıraş köpüğü hazırlayın ve yüzünüze sürün. Yumuşaması için cildinize 1 dakika izin verin.
- Yaprak jiletli tıraş makinenizin içine yerleştirin ve kapatın.
- Yüzünüze 30 derecede değecek şekilde yanak bölgenizden tıraşa başlayın.
- İlk perde her zaman sakal çıkış yönünde olmalı. Makineyi bastırmadan kendi ağırlıyla tıraşa izin vermelisiniz. Alamadığınız yerlerden bir daha geçmeden buraları 2. perdeye saklamalısınız.
- 2. perdede tekrar sakal çıkış yönü ya da daha yakın bir tıraş istiyorsanız kulaktan buruna ya da burundan kulağa doğru tıraş olabilirsiniz.
- Doğru açıyı bulmanın zaman alacağını unutmayın. 3-5 tıraştan sonra daha da alışacak, el alışkanlığınız oturacaktır.
- Tıraştan sonra cildinize tıraş sonrası losyon ya da balsam sürmelisiniz.
Kapalı taraklı makinenizi kullanıyorum, şimdi İse açık taraklı makineyi denemek İstiyorum.
Mühle'nin kapalı taraklı jiletli tıraş makinesine mi sahipsiniz? Makineniz 3 parçalı mı (twist model haricindeki makinelerin tümü 3 parçalıdır) ?
Öyleyse şimdi açık tarağı denemek için yeni bir makine almanıza gerek yok.
Sadece açık tarak başlığı alarak makinenizi açık taraklıya çevirmeniz mümkün.
Başlıklarımızı Diğer Aksesuarlar bölümünde bulabilirsiniz.
Bir yaprak jileti kaç tıraşta değiştirmem gerekir?
Yaprak jiletlerin ömrü konusunda bir genelleme yapılması doğru değildir. Bir yaprak jilet ortalama 4-5 tıraşı görür. Ancak değiştirme süresi, sakal yapısına, tıraş sıklığına bağlı kişiden kişiye değişen bir durumdur. Yaprak jiletinizi, sakalınızı kesmeyip çektiğini hissettiğiniz an değiştirmelisiniz. Jiletlerin çift taraflı olduğunu lütfen unutmayınız. Körleşmiş jiletle tıraş olmak cilt problemlerine yol açar. Bu yüzden jiletinizin ömrünü iyi gözlemeli, ömrü tükendiğinde mutlaka değiştirmelisiniz.
Mühle yaprak jiletlerini nereden temin edebilirim?
Mühle yaprak jiletlerini 10'lu paketlerde ya da 200'lü olarak internet sitemizden satın alabilirsiniz. Bunun yanında, çoklu paket almak isterseniz, satış noktalarımızdan herhangi birine yönlendirme isteyebilirsiniz.

Mühle Tıraş Fırçaları Hakkında

Tıraş fırçası kullanmanın tıraşa katkısı nedir?

Tıraş fırçası, geleneksel tıraşın temel elementidir. Çoğu kişi tıraşta tıraş bıçağına ya da jiletli tıraş makinesine odaklanır. Ancak tıraşa katkısı yadsınamayacak önemli bir element de tıraş fırçasıdır. Tıraş fırçası kullanmak neden faydalıdır?
- Tıraş fırçası soyma etkisiyle cildin yüzeyindeki ölü deriyi uzaklaştırır.
- Köpüğün daha etkili uygulanmasını sağlar.
- Kılları uyararak ve kaldırarak kıl dönmesi-batık gibi sorunları minimize eder.
- Kıllar sağlıklı bir şekilde kaldırıldığından daha rahat bir tıraş sağlar.
- İyi bir ön hazırlık sağladığından tıraş sırasında veya sonrasında yaşanabilecek tahriş-yanma gibi sorunların önüne geçer.
Geleneksel tıraşa yeni başlayan kullanıcılar kullanacakları jiletli tıraş makinesi kadar tıraş fırçasını da önemsemelidir.

Mühle'de kaç çeşit tıraş fırçası vardır?

Bir tıraş fırçasını diğerinden ayıran temel parametre öncelikle kıl tipidir. Ardından düğüm çapı ve sap materyaline göre fırçalar çeşitlendirilebilir.
Mühle tıraş fırçalarını temelde 3 farklı kıl tipiyle sunar. Bunlar porsuk kılı, sentetik kıl ve domuz kılıdır. Tüm kıl tipleri ürün açıklamasında şeffaf bir biçimde belirtilmiştir.
Porsuk kılı kendi içinde boz porsuk, saf porsuk ve ince porsuk olarak 3'e ayrılır.
Sentetik kıl ise Silvertip fibre ve black fibre olarak ikiye ayrılır.
Farklı kıl tipleri farklı düğüm çaplarıyla farklı sap materyallerinden oluşur.

Düğüm Çapı Nedir?

Düğüm çapı tıraş fırçasının kıl yoğunluğudur. Bu terime aynı zamanda düğüm kalınlığı da denir. Bir tıraş fırçasının düğüm çapı ne kadar büyükse, fırçanın kıl yoğunluğu da o kadar fazla demektir. Yani örnek vermek gerekirse 19 mm düğüm çaplı bir tıraş fırçası ile 25 mm bir düğüm çaplı tıraş fırçası arasında şöyle performans farkları vardır:
Düğüm çapı daha büyük olan fırça ile daha kısa sürede köpük elde edersiniz. Bunu daha kısa sürede yüzünüze sürersiniz. Yüzde bıraktığı hissiyat daha yoğundur.
Mühle’nin tıraş fırçaları 19 mm ile 25 mm arasındadır. En çok tercih edilen ortalama düğüm çapları 21-23 mm arasıdır. Tüm tıraş fırçalarının düğüm çapı ürün açıklamalarında belirtilmiştir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sentetik kıl Nedir?
Mühle'nin kendi patentli buluşu olan sentetik liflerdir. Bu sentetik lifler, hayvan kılından yapılan tıraş fırçalarını kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılarımıza alternatif olarak sunulur.
Mühle tıraş fırçalarında iki çeşit sentetik kıl vardır. Bunlar silvertip fibre ve black fibre kılıdır.
Silvertip fibre, en üst seviyedeki porsuk kılına eşdeğerdir (silvertip badger). Çok yumuşaktır, omurgalıdır ve sentetik kıllı tıraş fırçasından beklenmeyecek kadar üst düzey bir performans sunar.
Black fibre kılı ise orta segmentteki porsuk kılına (saf porsuk - pure badger) alternatiftir. Çok yumuşaktır.
Sentetik kıllı tıraş fırçalarının doğal kıllı fırçalardan farkı kokusuz ve vegan olmalarıdır. Bunun yanında çok kısa sürede iyi bir köpük verirler ve çok hızlı kururlar. Bu özelliği sayesinde seyahatlerde çok tercih edilirler, Mühle’nin tüm seyahat tıraş fırçaları Silvertip sentetik kılından üretilir.
Sentetik fırçalar hakkında daha detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.
Doğal kıl nedir? Neden daha ucuzdur?
Doğal kıllı tıraş fırçaları doğal domuz kılından üretilir. Domuz kılı yapısı itibariyle sert bir kıl olduğundan, masaj etkisinden hoşlanan kullanıcıların tercihidir.
Doğal domuz kılından üretilmiş fırçalar Mühle’nin sadece nom serisinde bulunmaktadır.
Türkiye’de yaygın kullanılan bu kıl tipi, dünya genelinde kolay ulaşılabilir olduğundan oldukça uygun fiyatlıdır.
Domuz kılı tıraş fırçalarını incelemek için buraya, domuz kılından tıraş fırçalarının ilk tıraş öncesi hazırlığı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Tıraş fırçası nasıl saklanmalıdır?
Tıraş fırçaları her kullanımdan sonra iyice durulanmalı, standına baş aşağı asılarak kurumaya bırakılmalıdır.
Fırçalar asla uzun süre nemli kalacak bir yerde bırakılmamalıdır. Bu durum bakteri üremesine ve fırçada kötü kokulara sebebiyet verir.
Tıraş fırçası seyahatlerde bile olsa saç kurutma makinesi vb. aletler ile kurutulmamalıdır. Sık seyahat ediyorsanız ve kullanımı pratik bir tıraş fırçası arıyorsanız, bakımı zahmetsiz, kısa sürede köpük yapan ve çok hızlı kuruyan Silvertip Fibre sentetik tıraş fırçalarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca aynı kıldan üretilmiş seyahat tıraş fırçalarımızı da incelemenizi öneririz.
Tıraş fırçaları belirli aralıklarla (ayda 1 kere uygundur), ilk kullanım öncesi temizleme metotlarında anlatılduğı gibi temizlenmelidir.
Tıraş fırçaları hiçbir koşulda kaynar su ile muhatap edilmemelidir.
Seyahatlerde hangi tıraş fırçasını kullanmak daha uygundur?
Seyahatte tıraş dendiğinde bu eylemin pratik olması hepimizin beklentisidir. Kullanılacak ürünlerin rahat taşınabilir olması, hasar görmeyecek dayanıklı materyallerden yapılması, kullanım sonrası bekletmeye gerek kalmadan kaldırılabilir olması lazımdır.
Mühle seyahat tıraş fırçalarında şaşırtıcı derecede hızlı kuruyan Silvertip Fibre kıllarını kullanır. Seyahat serisinde de görebileceğiniz gibi, fırça başlığı saptan ayrılır ve şık bir şekilde kapatılarak çanta içine konabilir.
Mühle’nin silvertip fibre kılından yapılmış seyahat tıraş fırçalarıyla hem çok kısa sürede zengin bir köpük alırsınız, hem de kullandıktan sonra kapatıp kaldırabilirsiniz. Zaten kıllar çok hızlı kuruma özelliğine sahiptir, sentetik lif olduğundan koku yapmaz, dayanıklıdır.
Geleneksel tıraşa başlangıçta hangi tıraş fırçasını seçmeliyim?
Geleneksel tıraşa yeni başlayan kullanıcılarımızdan çok duyduğumuz bir sorudur. Bu soru yanıtlanmadan önce kıl tipleri arasındaki performans farkından haberdar olunmalıdır.
Porsuk kılı en yüksek su tutma kapasitesine sahip olduğundan çok tercih edilir. Kendi içinde çeşitleri vardır, boz porsuk en yumuşak, saf porsuk biraz daha az yumuşak kıl tipidir.
Sentetik kıl çok yumuşaktır. Su tutuş kapasitesi bakımından boz porsuğa eşdeğerdir. Doğal kıllardan daha uzun ömürlü ve bakımı daha kolaydır. Vegan ve sürdürülebilir ürünler tercih eden kullanıcılarımız tarafından alınır. Silvertip fibre kılından daha uygun fiyatlı sentetik fırça arayan kullanıcılarımız nom serisinin sentetik fırçalarını tercih ederler.
Doğal domuz kılı ise başta rodajlama işlemi gerektirir ve en uygun fiyatlı fırça grubudur. Bu nedenle düşük bütçe ile deneme yapmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilir.
Fırça seçimi, bütçe ve tercih konusudur. Seçiminiz neyden yana olursa olsun önemli olan tıraş fırçası kullanarak tıraş olmaktır. Daha ayrıntılı bilgi için yazımızı okumanızı öneririz.
Nom tıraş fırçaları neden uygun fiyatlıdır?
Nom tıraş fırçaları Mühle’nin uygun fiyatlı fırça grubudur. Mühle fabrikasında aynı koşullarda üretilir. Daha uygun fiyatlı olmasının sebebi, sap malzemesinin sert plastikten üretiliyor olmasıdır. Aynı zamanda doğal domuz kılı gibi farklı kıl seçenekleriyle sunulduğundan, reçine saplı ve farklı kıl tipli diğer tıraş fırçalarına göre daha uygun fiyatlıdır. Nom serisi tıraş fırçalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Mühle Tıraş Aksesuarları Hakkında

Tıraş Fırçası İçin Stant Almak Zorunda Mıyım?

Tıraş fırçaları her kullanımdan sonra iyice durulanmalı, baş aşağı asılarak kurumaya bırakılmalıdır. İyi durulanmayan ve sağlıklı şekilde kurumaya bırakılmayan fırçalarda kıl dökülmesi ve deformasyon gözlenir. Tıraş fırçanızın uzun yıllar size hizmet etmesini istiyorsanız, fırçanıza uygun bir stant almanızı tavsiye ederiz.

Tıraş kasesinin çelik ya da porselen olması neyi değiştirir?

Tıraş performansı ya da elde edilecek köpük açısından hiç birşeyi değiştirmez. Değişen tek şey, materyaline göre sunulan ürünün fiyatıdır.

Tıraş Fırçam İçin Hangi Standı Seçmeliyim?

Mühle’nin tüm ürünleri belirli tasarım serilerine göre üretilir. Sahip olduğunuz bir tıraş fırçasının tasarım serisi hangisi ise, ona uygun bir stant seçmelisiniz.
Farklı tasarım serileri arasında da birbiriyle uyumlu stantlar vardır. Seçtiğiniz standın ürünlerinize uyumluluğu konusunda tereddüt yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyip size garantili dönüş yapabiliriz.
Zaten bir MÜHLE tıraş bıçağı veya fırçam var. Set haline getirmek istiyorum. Nasıl bir stand seçmeliyim?
Her standın açıklamasında hangi seriye ait olduğu bilgisini bulabilirsiniz. Alacağınız sadece tıraş bıçağı ile ona uygun standdır. Eğer sorunuz olursa lütfen bize ulaşın.
Kaseli setler İçinde hangi kase geliyor?

Kase içeren setler RN6 CHROM kase ile gelmektedir. Tek fark standa takılabilmesi için çentik bulunmasıdır.

Tıraş setlerinde hangi ürünler var?
Üç ve dört parçalı setlerimiz mevcuttur. Üç parçalı set içerisinde tıraş fırçası, tıraş bıçağı (Mach 3 sistemi, Fusion ya da klasik jilet ile birlikte) ve stand içerir.
Dört parçalı setler ek olarak kase içerir.
Hangi koleksiyonlarda kase var?
Dört parçalı setler sadece şu 3 koleksiyonda bulunmaktadır: SOPHIST,VIVO  ve RYTMO.
Tüm diğer koleksiyonlara isterseniz ek olarak kase satın alabilirsiniz.

Mühle Tıraş Bakım Ürünleri Hakkında

Tıraş kremi mi yoksa tıraş sabunu mu kullanmalıyım?

Tıraş kremi ve tıraş sabunu arasında birini diğerinden daha iyi kılan bir nitelik yoktur. Burada kullanım alışkanlıkları esastır, bu da kişiden kişiye değişir. Tıraş sabunu form olarak daha sert, kullanımı itibariyle daha gelenekseldir. Tıraş kremi ise, tüp içinde sunulduğundan seyahatlerde de taşınabilir. Tıraş kremi doğrudan yüze uygulanabildiğinden modern çağın kurgusudur. Burada vurgulanmalıdır ki, hem tıraş kremi, hem tıraş sabunu, sakalları ve cildi yumuşatma ve yapısında bulundurduğu su ile doğru birer ıslak tıraş aracıdır. İkisini de alışkanlık veya zevkinize göre güvenle kullanabilirsiniz. Tıraş kremi ve tıraş sabunu arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Tıraş sonrası bakım nedir? Neden önemlidir?

Tıraş bir bütündür. Hazırlık aşaması kadar tıraş sonrası bakım da çok önemlidir. Pratik olarak cildiniz tıraş esnasında jilet darbesine uğrar ve nem kaybeder. Bu kaybı tolere etmek tıraş sonrası bakım ürünlerinin görevidir.
Mühle tıraş sonrası bakım ürünü olarak losyon ve balsam sunar. Balsam kremsi yapıdayken, losyon daha hafif kolonya formundadır. Hangisinin tercih edileceği ise kişisel bir konudur.
Tıraş sonrasında, gerilen, nem kaybeden cildinizi yatıştırmalı ve gevşetmelisiniz. Tıraş sonrası bakım ürünleri antiseptik içeriğiyle tıraş sonrası yanma-tahriş gibi cilt sorunlarını minimize eder.

Cilt şapı nedir? Ne için kullanılır?

Mühle cilt şapı doğadan elde edilen ve %100 potasyum alumdan oluşan bir tuzdur. Berberler tarafından kullanılır hatta “gerçek tıraş sonrası bakım” ürünü olarak adlandırılır. Cilt şapı, küçük kesiklerde hızlı kanama durdurma, tıraş sonrası yatıştırıcı-bakım amacıyla kullanılırken aynı zamanda deodorant olarak da kullanılır.
Nasıl kullanıldığı ve daha fazlası için yazımızı okuyun.
MÜHLE hangi kozmetik ürünleri sunar?
Kozmetik ürün gamımız MÜHLE CİLT BAKIMI, MÜHLE ORGANİK  (%100 organik ürünler) veMÜHLE Sakal Bakımı  ürünlerden oluşmaktadır. Tüm kozmetik ürünlerimiz bir tıraş fırçası ile kullanılabilecek şekilde sunulmaktadır.
Organik ne anlama geliyor? Özellikleri neler?
MÜHLE ORGANİK koleksiyonundaki ürünlerin üretildiği ham materyaller dünyanın en sıkı denetlenen ve takip edilen süreçlerinden geçerek bizlere ulaşmaktadır ve BDIH - 'Alman Doğal ve Organik Kozmetik Ürünleri Sertifikasyon Derneği' tarafından sertifikalıdır.
Tıraştan sonra nemlendirici mi yoksa tıraş sonrası losyon mu kullanmalıyım?
Tıraş sonrasında losyon ya da balsam kullanmak daha iyidir. Genellikle tıraş sonrası cilt için gereken yatıştırıcı ve antiseptik bileşenleri içerir. Nemlendirici yüzünüz için bakım ürünüdür.

Mühle Ürünlerin Kullanımı Hakkında

Tıraş fırçasının kıl dökmesi normal midir?

Tıraş fırçaları ilk 3-5 tıraşta kıl döker ve bu durum normaldir. İlk birkaç tıraşta kıl dökme durumu azalarak yok olur.
Tıraş fırçaları iyi durulanmalı, sabun-köpük kalıntılarından iyice arındırılmalıdır. Kalıntılarından iyi arındırılmayan ve sağlıklı şekilde kurumaya bırakılmayan tıraş fırçalarında bir süre sonra kıl dökülmesi görülebilir.
Tıraş fırçanızın uzun yıllar size hizmet etmesini istiyorsanız, doğru bakım kurallarına göre bakılması önemlidir.

Metal tıraş makineleri ya da aksesuarlar paslanır mı?

Bir tıraş fırçasını diğerinden ayıran temel parametre öncelikle kıl tipidir. Ardından düğüm çapı ve sap materyaline göre fırçalar çeşitlendirilebilir.
Mühle tıraş fırçalarını temelde 3 farklı kıl tipiyle sunar. Bunlar porsuk kılı, sentetik kıl ve domuz kılıdır. Tüm kıl tipleri ürün açıklamasında şeffaf bir biçimde belirtilmiştir.
Porsuk kılı kendi içinde boz porsuk, saf porsuk ve ince porsuk olarak 3'e ayrılır.
Sentetik kıl ise Silvertip fibre ve black fibre olarak ikiye ayrılır.
Farklı kıl tipleri farklı düğüm çaplarıyla farklı sap materyallerinden oluşur.

Ahşap aksamlar su İle temas edince çatlar mı?

Hayır. Farklı ahşaplardan elde edilen tıraş ürünleri, zamanla çatlamaması için çok özel süreçlerden geçirilerek sizlere sunulur.
Bu nedenle ahşap ürünlerimizi güvenle tercih edebilirsiniz.
Tıraş fırçasını nasıl saklamalıyım?

Tıraş fırçaları tuvaletlerde kapalı kaplarda veya torbalarda saklanmamalıdır.

Temizliğinde kimyasal deterjanlar kullanılmamalıdır.

Tıraş fırçası su ile yıkanır, kullanımdan sonra baş aşağı şekilde asılır. Böylece fırça dibinde nem kalmaz ve su serbestçe aşağı akar.

Fırça yağlara temas etmemelidir. Bu nedenle yağ bazlı kozmetik kullanımından kaçınılmalıdır.

Zaman içinde kıl kaybı normal kabul edilir. Doğru bakım ile çok uzun süre tıraş fırçanızı kullanabilirsiniz.


Ürünlerin garanti süresi ne kadar?
Tüm ürünlerimiz bir (1) yıl süre ile garantilidir. Mühle ürünleri herhangi bir hataya karşı kontrol edilerek sizlere gönderilir. Çok düşük bir yüzdeyle de olsa, üretim hatasıyla karşılaştığımız durumlar olabilir. Böyle bir durumda ürününüz koşulsuz değiştirilir. Yaşadığınız herhangi bir durumda lütfen bizimle iletişime geçin, size hemen yardımcı olacağız.