İPTAL VE İADE ŞARTLARI

TÜKETİCİ HAKLARI – CAYMA – İPTAL İADE KOŞULLARI

GENEL:

1- Kullanmakta olduğunuz "www.muehle-shaving.com.tr" sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

2- Alıcılar, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir.

3- Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri alıcılar tarafından ödenecektir. 50 TL'nin üzerinde olan sipariş bedelleri için kargo masrafı almama inisiyatifi Bon İthalat İhracat Sanayi ve Tic. Ltd Şirketindedir.

4- Satın alınan her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi aşmamak kaydı ile alıcının gösterdiği adresteki kişi ve/veya kuruluşa teslim edilir. Bu süre içinde ürün teslim edilmez ise, Alıcılar sözleşmeyi sona erdirebilir.

5- Satın alınan ürün, eksiksiz ve siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgesi gibi belgelerle teslim edilmek zorundadır.

6- Satın alınan ürünün satılmasının imkânsızlaşması durumunda, satıcı bu durumu öğrendiğinden itibaren 3 gün içinde yazılı olarak alıcıya bu durumu bildirmek zorundadır. 14 gün içinde de toplam bedel Alıcı’ya iade edilmek zorundadır.

SATIN ALINAN ÜRÜN BEDELİ ÖDENMEZ İSE:

7- Alıcı, satın aldığı ürün bedelini ödemez veya banka kayıtlarında iptal ederse, Satıcının ürünü teslim yükümlülüğü sona erer.

KREDİ KARTININ YETKİSİZ KULLANIMI İLE YAPILAN ALIŞVERİŞLER:

8- Ürün teslim edildikten sonra, alıcının ödeme yaptığı kredi kartının yetkisiz kişiler tarafından haksız olarak kullanıldığı tespit edilirse ve satılan ürün bedeli ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından Satıcı'ya ödenmez ise, Alıcı, sözleşme konusu ürünü 3 gün içerisinde SATICI'nın anlaşmalı olduğu bir kargo şirketi vasıtasıyla ve nakliye gideri SATICI’ya ait olacak şekilde SATICI’ya iade etmek zorundadır.

 

ÖNGÖRÜLEMEYEN SEBEPLERLE ÜRÜN SÜRESİNDE TESLİM EDİLEMEZ İSE:

9- Satıcı’nın öngöremeyeceği mücbir sebepler oluşursa ve ürün süresinde teslim edilemez ise, durum Alıcı’ya bildirilir. Alıcı, siparişin iptalini, ürünün benzeri ile değiştirilmesini veya engel ortadan kalkana dek teslimatın ertelenmesini talep edebilir. Alıcı siparişi iptal ederse; ödemeyi nakit ile yapmış ise iptalinden itibaren 14 gün içinde kendisine nakden bu ücret ödenir. Alıcı, ödemeyi kredi kartı ile yapmış ise ve iptal ederse, bu iptalden itibaren yine 14 gün içinde ürün bedeli bankaya iade edilir, ancak bankanın alıcının hesabına 1 hafta içerisinde aktarması olasıdır.

ALICININ ÜRÜNÜ KONTROL ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜ:

10- Alıcı, sözleşme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek; ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı mal/hizmeti kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan mal/hizmetin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. ALICI, Teslimden sonra mal/hizmeti özenle korunmak zorundadır. Cayma hakkı kullanılacaksa mal/hizmet kullanılmamalıdır. Ürünle birlikte fatura da iade edilmelidir.

CAYMA HAKKI:

11- ALICI; satın aldığı ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bildirmek şartıyla hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir. Lütfen ürünü iade etmeden önce iade şartlarını okuyun.

11.1 İade Şartları

  • İade etmek istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında, hasarsız, etiketleri çıkarılmamış ve kullanılmamış olarak güvenli bir şekilde paketleyip göndermeniz gerekir. Ürünün kargoda hasar görmemesi adına özen göstermenizi rica ederiz.
  • Kırılabilecek hassas ürünlerin iade gönderiminde ürünlerin size gönderildiği şekilde koruma materyallerini (balonlu naylon, kutu, koli) koruyarak aynı şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kargoda oluşacak hasar sorumluluğu size aittir.
  • Hijyen hassasiyeti bulunan tıraş makinesi, tıraş fırçası gibi ürünlerin iade edilebilmesi için ürünlerin kullanılmamış olması, koruma bantlarının ve etiketlerinin çıkarılmamış olması gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin hiç bir şartta açılmamış ve kullanılmamış olması gerekir.
  • Ürününüzün iade koşullarına uygunluğu tarafımızca kontrol edildikten sonra iade işleminin durumu size e-posta ile iletilir. E-postanıza gönderilen onay bildiriminden itibaren 3-5 iş günü içinde tutar alışveriş yaptığınız kredi/banka kartınıza ya da hesabınıza geri ödenir. (Kapıda ödeme ile alınan siparişlerin iadesinde, "kapıda ödeme hizmet bedeli" iadesi yapılmamaktadır. )
  • Ürünün iade koşullarına uygun olmaması durumunda; ilgili ürün adresinize kargo ile ücretsiz olarak geri gönderilir.
  • Ürünün iade edilecek tutarı, müşterinin satın aldığı tarihteki tutar üzerinden değerlendirilir.
  • Ürünlerin Mühle Türkiye tarafından kargoya verilmesinden sonra fakat sipariş sahibi tarafından teslim alınmasından önce sipariş sahibi tarafından yapılan sipariş iptallerinde kargo bedelinden sipariş sahibi sorumludur.
  • Kapıda ödeme siparişlerinde, ürününüzün taahhüt ettiğiniz bedelini ödedikten sonra "İptal ve İade Şartları" çerçevesinde iade talebinde bulunabilirsiniz. (Kapıda ödeme ile alınan siparişlerin iadesinde, "kapıda ödeme hizmet bedeli" iadesi yapılmamaktadır. )

Satın alınan ürünler, birleşik indirim kapsamında ek bir indirim ile alınmışsa ve bu birleşik indirim hakkından ek indirimli alınmış parçalardan herhangi biri tek halde iade ediliyorsa, iade tutarı kampanyasız fiyat üzerinden hesaplanır. *

12- SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

 

 

Firma Ünvanı

BON İTHALAT İHRACAT Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

 

Adres

Mutlukent mah. 2017 sok. No: 56 Çankaya Ankara

 

Eposta

bilgi@muehle-shaving.com.tr

Telefon

+90 312 939 85 40

Mersis No

0179 064 529 400 018

 

 

CAYMA HAKKININ SÜRESİ:

13- Alıcı, satın aldığı eğer bir hizmet ise, bu 14 günlük süre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde cayma hakkı kullanılamaz.

14- Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar SATICI’ ya aittir.

15- Cayma hakkının kullanılması için 14 (ondört) günlük süre içinde SATICI' ya iadeli taahhütlü posta, faks veya eposta ile yazılı bildirimde bulunulması ve ürünün işbu sözleşmede düzenlenen "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır.

CAYMA HAKKININ KULLANIMI:

16- 3. kişiye veya ALICI’ ya teslim edilen ürünün faturası, (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)

17- İade formu, İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürünün iade sürecinde müşteriye gönderildiği şekilde paketlenip hasarsız iadesi beklenir. Eğer ürün kargoda hasar görmüş ise, bunun sorumluluğu müşteriye aittir. Bu durumda müşteriye iade talebi reddi yazılı olarak iletilir ve ürün müşteriye ücretsiz olarak yollanır. İade talebi reddedilen durumlarda Bon İthalat herhangi bir ücret iadesi yapmakla yükümlü değildir.

 

İADE KOŞULLARI:

18- SATICI, cayma bildiriminin kendisine ulaşmasından itibaren en geç 10 günlük süre içerisinde toplam bedeli ve ALICI’yı borç altına sokan belgeleri ALICI’ ya iade etmek ve 20 günlük süre içerisinde malı iade almakla yükümlüdür.

19- ALICI’ nın kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkânsızlaşırsa ALICI kusuru oranında SATICI’nın zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür. Hijyen hassasiyeti bulunan tıraş makinesi, tıraş fırçası, yaprak jilet gibi ürünlerin iade edilebilmesi için ürünlerin kullanılmamış olması, koruma bantlarının ve etiketlerinin çıkarılmamış olması gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin hiç bir şartta açılmamış ve kullanılmamış olması gerekir.

20- Cayma hakkının kullanılması nedeniyle SATICI tarafından düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.

 

CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER:

21- ALICI’nın isteği veya açıkça kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ve geri gönderilmeye müsait olmayan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar, ALICI’ya teslim edilmesinin ardından ALICI tarafından ambalajı açıldığı takdirde iade edilmesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler, teslim edildikten sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan ürünler, Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlara ilişkin mallar, ambalajının ALICI tarafından açılmış olması halinde iadesi Yönetmelik gereği mümkün değildir. Ayrıca Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin cayma hakkının kullanılması da Yönetmelik gereği mümkün değildir.

22- Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, tıraş malzemeleri, tıraş fırçaları, jiletler iade edilebilmesi için ambalajlarının açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları gerekir.

23- Tıraş fırçaları, jiletli ve kartuşlu tıraş makineleri, jiletler, tıraş setleri ve yüz, vücut, ağız ve saç bakımında kullanılan tüm diğer aletler; "iade edilmesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler" kapsamına girdiğinden ambalajlarının ALICI tarafından açılmış olması halinde iadesi yönetmelik gereği mümkün değildir.

24- Firma yetkilisinin önermediği şekilde herhangi bir amaç için kimyasalla muhatap edilmiş ürünlerin iadesi mümkün olmamakla birlikte, garanti kapsamı dışına çıkar.

TEMERRÜT HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI

25- ALICI, ödeme işlemlerini kredi kartı ile yaptığı durumda temerrüde düştüğü takdirde, bu durum ALICI ile SATICI arasındaki akdi değiştirmez. ALICI, kart sahibi banka ile arasındaki kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyeceğini ve bankaya karşı sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir ve her koşulda ALICI’nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’nın uğradığı zarar ve ziyanını ödeyeceğini kabul eder.

 

UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

26- BON İTHALAT İHRACAT Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından işletilen "www.muehle-shaving.com.tr" isimli bu site üzerinden elektronik ortamda verilen siparişlerle ilgili uyuşmazlıkların çözümünde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ANKARA mahkemeleri ve İCRA DAİRELERİ yetkilidir.

27- Parasal sınıra ilişkin bilgiler aşağıdadır:

20/12/2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere:

a) İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası, olarak tespit edilmiştir.

İşbu Sözleşme ticari amaçlarla yapılmaktadır.