JİLETLİ TIRAŞ MAKİNESİ NASIL TEMİZLENİR?

JİLETLİ TIRAŞ MAKİNESİ NASIL TEMİZLENİR? - Mühle Tıraş Kültürü

Mühle jiletli tıraş makineleri, metalden üretilir ve ardından titizlikle krom kaplanarak sizlere sunulur. Uzun süre kullanılan tıraş makinelerinde zamanla kireç ve sabun-krem kalıntıları birikir. Doğru bakım kuralları uygulanmazsa, jiletli tıraş makinesinde yaprak jilet kaynaklı pas oluşumu gözlenebilir. Geleneksel tıraş aletleri, yaprak jiletlerin uygun fiyatlı olması ve uzun vadede ekonomik olmaları dolayısıyla bir yatırım niteliğindedir. Ancak bu yatırımın uzun ömürlü olabilmesi için, jiletli tıraş makinenizin periyodik aralıklarla bakım ve temizliğini gerçekleştirmelisiniz. Peki jiletli tıraş makinesi nasıl temizlenmeli ? Mühle’nin kalite kontrol uzmanlarıyla istişare ederek sizler için en doğru bakım-temizlik önerilerini hazırladık.

İÇERİK

 1. Geleneksel tıraş makinelerinde neden krom kullanılır? 
 2. Jiletli tıraş makinesi nasıl temizlenir?
 3. Tıraş makinesinde pas oluşumunu nasıl önlerim?
 4. Asla yapılmaması gerekenler

1. Geleneksel tıraş makinelerinde neden krom kullanılır? 

 

Mühle’nin traditional serisine ait jiletli tıraş makineleri ve diğer serilere ait jiletli aletlerin başlığı metal yapım krom kaplamadır. Krom, tıraş aletlerinde oldukça kullanışlı bir maddedir.

Çünkü krom:

 • Korozyona karşı dayanıklıdır. (Korozyon: oksitlenme ya da aşınma durumu. Ör: Metalin paslanması )
 • Temizliği kolaydır.
 • Yüzeyin sertliğini/dayanıklılığını artırır.

Krom, sert bir metal olduğundan jiletli tıraş makinelerinde kullanımı bu yüzden idealdir. Çizilmelere karşı dayanıklıdır ancak yine de temizlerken dikkat edilmelidir.

Krom kaplama jiletli tıraş makinelerinin temizliği ve bakımı zahmetli değildir. Evinizde bulunabilecek araçlarla bu aletlerin bakım ve temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Muhle Başlıklar

2. Jiletli tıraş makinesi nasıl temizlenir?

Metal yapım krom kaplama Mühle jiletli tıraş makineleri, doğru bakım ve temizlik adımları sürdürüldüğünde on yıllar boyunca sapasağlam şekilde sizinle kalır. Bu tıraş makinelerine bakım uygulamak hiç zahmetli değildir. Çünkü dünya standartlarında kabul görmüş Alman işçiliği ile sahip olduğunuz her bir parça, oldukça kalitelidir ve en üst seviyede dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak tıraş makinesine uygulayacağınız periyodik bakım ve temizlik elbette aletin daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

Jiletli tıraş makineleri kullanıldıkça, zamanla üzerinde kireç ve sabun-krem kalıntıları birikir. Tıraş olduktan sonra sadece sabun ve su ile yıkayıp durulamak bir süre sonra temiz bir görüntü vermeyecek sizi alternatif bakım-temizlik arayışlarına sürükleyecektir.

Mühle Bıçaklar üretim

 

Çeşitli bloglar ya da kullanıyıcı deneyimleri araştırıldığında karşınıza farklı farklı yöntemler çıkabilir. Ancak biz her zaman makineye uzun vadede zarar vermeyecek, en doğal ve pratik yöntemlerden yanayız.

Üstelik belirtmek gerekir ki, farklı markalar farklı maddelerden tıraş makinesi ürettiğinden, buradaki tavsiyelerimiz sadece Mühle tıraş makineleri için geçerlidir. Son bölümde yer alan “Asla yapılmaması gerekenler” başlığını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

En basit temizleme – parlatma yöntemi, jiletli tıraş makinesini parçalara ayırdıktan sonra yumuşak bir fiber bez/havlu ile kuru şekilde kalıntıları ovarak temizlemektir. Bezle ovma işlemini, sıcak su içinde (kaynayan değil!) 10 dakika beklemiş makineye de uygulamanız mümkün. Ancak tıraş makinenizi uzun bir süre sabun kalıntılarından arındırmaya yönelik bir şey yapmadıysanız, farklı araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Rutin Bakım

Jiletli tıraş makinenizin ilk günkü gibi temiz ve parlak görünmesini istiyorsanız 2-3 tıraşta bir ya da en fazla 2 hafta bir olmak üzere sadece 5 dakikanızı alacak bu bakım-temizlik uygulaması tam size göre.

İhtiyacınız olanlar:

 • Diş fırçası (yumuşak kıllı olmalı!)
 • Sıvı bulaşık deterjanı / diş macunu
 • Ilık su dolu bir kap
 • Fiber bez / havlu

Tıraş makinesi temizlik adımları:

Önce jiletli tıraş makinenizin tüm parçalarını tek tek açın. Yaprak jiletinizi dikkatlice ayırın. Kabınızın içine ılık su doldurup, az miktarda sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Diş fırçasını bu karışıma daldırarak köpürtün ve tıraş makinenizin parçalarını fırçalamaya başlayın. Fırçanız mümkünse çocuklar için olanlardan, yumuşak kıllı olmalıdır. Jiletli tıraş makinenizin parçalarını fırça ile kalıntılardan ayırırken, diş fırçasının giremediği bölgelere kulak çubuğu yardımıyla da ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde, kalıntılardan arındırma işlemi diş macunu ile de yapılabilir. Ardından parçaları su ile iyice durulayıp, bir fiber bez ya da pamuklu havlu yardımıyla kurulayın. Tıraş aletinizin tüm parçalarının kuruduğuna emin olduktan sonra, parçaları birleştirebilir, tıraş bıçağınızı standınıza asabilirsiniz!

Bu bakım-temizlik uygulaması jiletli tıraş makinenizin kirlerden arınıp, yeni parlak görüntüsüne kavuşmasını ve daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlar.

Temiz ve kirli tıraş makine

3. Tıraş makinesinde pas oluşumunu nasıl önlerim?

Mühlenin jiletli tıraş makineleri Zamak adı verilen bir alaşımdan üretiliyor. Zamak, içinde çinko, alüminyum, magnezyum ve bakır elementlerini bulunduruyor. Zamak maddesinin tıraş makinesine katkı sağlayan en iyi özelliği oksitlenmemesi yani paslanmaması olarak biliniyor.

Bu durumda jiletli tıraş makineniz Mühle ise, herhangi bir durumda paslanmayacağından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte paslanma vakaları çoğu zaman makineden değil jiletten kaynaklı olmakta. Eğer yaprak jiletinizde pas oluşumu başlarsa ve bunu geç fark ederseniz, bunun bıçağa da geçmesi oldukça yüksek ihtimaldir.

Pas oluşumunu önlemek için, yaprak jilet iyi gözlenmelidir. Islak tıraş sonrası jilet makineden ayrılmalı, vadesi dolduğunda değiştirilmeli, ıslak halde bırakılmamalıdır.

Islak durumda bırakılan yaprak jiletler kolay kuruyacağı bir ortamda değil ise, daha kolay paslanırlar. Bu da tıraş makinesi için daha çok risk demektir.

Bu yüzden pasa karşı önlem almak adına, jiletli tıraş makinesinin ve yaprak jiletin duşakabin ya da küvet içinde bırakılmamasını, kullanımdan sonra sağlıklı kuruyacağı ortamlarda asılarak bırakılmasını tavsiye ediyoruz.

4. Asla yapılmaması gerekenler

 • Jiletli tıraş makinesi kaynayan suyun içinde bırakılmamalıdır. Özellikle alüminyumdan yapılmış bir tıraş makineniz (seyahat ürünleri) varsa suda kaynatmak, kararmaya neden olur.
 • Sirke seyreltilerek de olsa, tıraş makinesi temizliğinde kullanılmamalıdır. Mühle kalite kontrol uzmanları tarafından özellikle belirtilmiştir ki, sirke tıraş makinesinin kaplamasına zarar vermektedir. Bu yüzden saf sirkenin doğrudan teması, sirkeli su içinde bekletme işlemlerini hiç bir koşulda tavsiye etmiyoruz.
 • Kimyasal kullanımından uzak durulmalıdır. Krom kaplama uzun vadede telafi edilemeyecek şekilde zarar görür.
 • Ultrasonik temizleyiciler bir yetkili tarafından ve temkinli kullanılmalıdır. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz, asla tıraş makinenizi bu aletlere koymayın. Lütfen rutin temizlik önerilerine göz atın ve bu önerilerin fazlasıyla yeterli olduğunu unutmayın.
 • Saf çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır. Krom kaplama tıraş makinesine zarar verir.
 • ❗ Önerilen temizlik yöntemleri dışında bir kimyasal kullanırsanız, ilk seferde olmasa bile uzun vadede tıraş makinenizin kaplamasına kesinlikle zarar vereceğini lütfen unutmayın.

 

Mühle jiletli tıraş makinelerini, kimyasalla muhatap etmediğiniz sürece ve periyodik aralıklarla uyguladığınız basit temizlik-bakım rutinleri ile çok uzun yıllar yeni alınmış gibi keyifle kullanabilirsiniz. Bilmenizi isteriz: dünya genelinde ürün iadeleri Mühle uzmanları tarafından incelendiğinde görülmüştür ki, kaplamadaki tüm deformasyonlar müşterilerin kimyasal kullanımından kaynaklanmaktadır.

Tıraş makinesi temizliğinde esas olan önlem almaktır. İlk etapta herhangi bir pas, leke veya yapışkan madde birikmesini önlemek için düzenli bir temizlik rutini oluşturduğunuz sürece, aletinize gereken bakımı yapmış olursunuz. Üstelik temel temizlik rutini fazla zamanınızı almaz, ek malzeme almayı gerektirmez ve bu sayede jiletli tıraş makinenizi uzun yıllar en iyi durumda muhafaza edersiniz. Temel temizlik önerileri, tıraş makinenizin bakımını fazlasıyla sağlayacak ve en uzun ömürlü kullanacağınız şekilde hazırlanmıştır.

Bu bilgiler size araştırmalarımız ve deneyimlerimiz ile birlikte Mühle uzmanları tarafından sunulmuştur. Önerilerin sadece Mühle tıraş makineleri için olduğunu bir kere daha hatırlatmak isteriz.

RELATED ARTICLES