KLASİK TIRAŞ MAKİNESİ İLE İLK TIRAŞ VE NE BEKLEMELİ?

KLASİK TIRAŞ MAKİNESİ İLE İLK TIRAŞ VE NE BEKLEMELİ? - Mühle Tıraş Kültürü

Bundan önce kartuşlu tıraş bıçağı kullanmaya alıştıysanız, cildiniz kolayca tahriş olmaya yatkın hale gelmiş olabilir. Klasik tıraş makinesi ilgili iyi taraf ise, bundan sonra artık tahriş yaşamadan temiz ve konforlu bir tıraş deneyimi yaşayacak olmanız.

Peki, neden bir çok erkek, kartuşlu bıçaklardan klasik tıraş makinelerine geçiş yaptı ve bu makineyle olacağınız ilk tıraştan ne bekleyebilirsiniz?

Burada öğrenebilirsiniz.

İÇERİK:

 1. Neden Klasik Tıraş Makinesi Kullan-At Bıçaklara Göre Daha Performanslı?
 2. Klasik Tıraş Makinesi İle İlk Tıraş Nasıl Olunur?
 3. Sonuç

Neden Klasik Tıraş Makinesi Kullan-At Bıçaklara Göre Daha Performanslı?

Klasik tıraş makinesi, diğer adıyla jiletli tıraş makinesi, metal saplarıyla iki taraflı kullanılabilen yaprak jilet çalışma prensibine göre tasarlanmıştır. Herhangi bir yaprak jilet ortalama 5-10 tıraşta ve farklı geleneksel makinelerde kullanılabilir. Kartuşlu tıraş bıçaklarının aksine, klasik tıraş makinesi koruma barına sahiptir. Bu da jiletin doğrudan cildi hedef almasını engeller.

Jilet ve cilt arasındaki sağlıklı temas, ancak jilet cilde spesifik bir açıyla değdiğinde mümkündür.Bu da daha yakın bir tıraş sağlar, jiletin cilt üzerinde sürüklenmesini ve deriyi kazımasını ayrıca jiletin tıkanmasını önler.

Mühle kapalı taraklı tıraş makineleri ıslak tıraşa yeni başlayan veya günlük tıraş olan her erkeğin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Klasik tıraş makinesi, güvenli formuyla kesik riski olmadan, batık ve kıl dönmesinin önüne geçerek size sahip olabileceğiniz en iyi sinek kaydı tıraşı verir. Klasik Tıraş Makinesi ile ilk tıraşta, jileti cildinize daha yakın hissedecek ancak doğru hazırlık aşamalarını uyguladığınızda tahriş yaşamadığınızı fark edeceksiniz. Üstelik birkaç tıraştan sonra kıl dönmesi batık gibi cilt problemlerinin azalarak yok olduğunu da gözlemleyeceksiniz.

klasik ve kartuşlu tıraş bıçağı

Klasik Tıraş Makinesi İle İlk Tıraş Nasıl Olunur?

 1. Tıraş fırçasının kıllarını 1-2 dakikalığına ılık ya da sıcak (kaynar değil) su içine koyun ve yumuşamasına izin verin.
 2. Fırçanızı su içinden çıkarıp, suyunu silkelemeden tıraş kremi ya da tıraş sabunu ile köpük yapmaya başlayın. ( Hem suda bekletmek hem de ayrı bir bölmede köpük yapmak için en ideal Mühle 2 bölümlü tıraş kasesini inceleyin)
 3. Tıraş köpüğünü fırça ile yanaklarınıza ve boyun bölgesine dairesel hareketlerle uygulamaya başlayın.
 4. Tıraş köpüğü, altından cildi göstermeyecek kadar kalın olmalı. Eğer köpüğünüz ince olduysa sabun ya da köpük miktarını biraz daha artırarak kıvamını ayarlayın. İlk defada mükemmel bir köpük elde edememek çok normaldir. Zamanla en iyisini yapacağınızdan şüpheniz olmasın!

Tıraşa Başla

Tıraş köpüğünü cilde sürdükten sonra şimdi sıra tıraş olmaya geldi. İlk tıraşınızı klasik tıraş makinesi ile mükemmelleştirmek için şu adımları uygulayın:

 1. Önce tıraş makinenizin başlığını çevirerek açın. (twist makinelerde sapın ucundaki vidamsı aksamdan çevrilerek açılır)
 2. Yaprak jileti makineye takıp, başlığı ters yöne çevirerek kapatın.
 3. Klasik tıraş makinesi cilde 30 derece tutulduğunda beklenen performansı verir. Bu açıyı ilk tıraşta yakalamak biraz zor olabilir ancak kısa vuruşlu denemelerle yanak bölgesinden sakal çıkış yönüne doğru tıraşa başlayın.
 4. Klasik tıraş makinelerini kullanırken dikkat edilecek en önemli şey bastırmamak gerektiğidir. Makineyi mümkün olduğu kadar ucundan nazik biçimde tutarak bastırmadan tıraş olmaya odaklanın. Korkmanıza gerek yok çünkü bu makinelerle kendinizi kesmeniz o kadar kolay değildir.
 5. Makinenin bir tarafını kullanarak küçük vuruşlar yapmaya devam edin. Bir bölgeden bir kere geçin, ikinciyi sonraki perdeye saklayın. Makinenin kullanılan ucu köpükle dolunca çevirip diğer tarafını kullanabilirsiniz. Makinenizi tıraş kasesinin içindeki suya daldırıp ara ara durulayın.
 6. İlk perdeyi sakal çıkış yönüne doğru bitirdikten sonra tekrar köpük sürün ve ikinci perdeye başlayın.
 7. Daha yakın bir tıraş istiyorsanız, şimdi sakal çıkış yönüne dik açıyla vuruşlar yapabilirsiniz. Bu burundan kulağa ya da kulaktan buruna doğru demektir. Ya da önceki deneyiminizde sadece sakal çıkış yönüne yapıyorduysanız, farkı görmek adına ikinci perdede de aynı yönde geçebilirsiniz.
 8. İsteğe veya keyfe bağlı olarak üçüncü perde tıraşı da önce köpük uygulayarak olabilirsiniz.
 9. Tıraş bittiyse, şimdi yüzünüzü ılık suyla durulayın ve tıraş sonrası balsam ya da losyon sürün. Unutmayın, cilt her jiletle temas edişinde darbe alır. Bunu içeriğinde nemlendirici ve yatıştırıcı bileşenler olan kaliteli bir ürünle tolere etmelisiniz.

Sonuç

Değişim, iyi yönde olduğu sürece her zaman keyifli ve heyecanlıdır. Yeni bir ritüel, yeni bir tıraş makinesi, yeni bir tıraş sabunu güne yeni ve tazelenmiş bir biçimde başlamanızı sağlayabilir.

Mühle kapalı taraklı tıraş makineleri size tıraş deneyiminizi rahat ve performanslı şekilde sunar. Geleneksel tıraşa yeni başlamıyorsanız ve makine seçimi konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa, Mühle Jiletli Tıraş Makineleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Burada hangi seviyede hangi makine alınmalı ve makineler arasındaki farklar gibi bilgileri detaylı olarak bulabilirsiniz.

Tıraş esnasında yaşadığınız her türlü rahatsızlığı bize iletin, size yardımcı olalım. 16 binden fazla erkeğin tercihi olan jiletli tıraş makinelerimize şimdi haber bültenimize üye olarak %10 indirimli sahip olabilirsiniz!

RELATED ARTICLES