MERT BERKE GÜR - BİR GELENEKSEL TIRAŞ SEVER İLE KEYİFLİ MÜHLE SOHBETİ

MERT BERKE GÜR - BİR GELENEKSEL TIRAŞ SEVER İLE KEYİFLİ MÜHLE SOHBETİ - Mühle Tıraş Kültürü

Malum sosyal medyanın kullanımı yaygınlaştığından beri, tüketici olarak oldukça fazla algı yönetimine yönelik reklamlara maruz kalıyoruz. Artık herkes tarafından biliniyor ki, bilinirliğini yüksek olan insanlar gerek oyuncu gerek yazar gerek farklı mesleklerden ve en fazla da bloggerlar markalarla çeşitli anlaşmalar yaparak reklam yapıyorlar.

Artık kullanacağınız bir ürün hakkında İnternette araştırma yapmaya başladığınızda bu reklamlarla karşılaşmamanız neredeyse olanaksız hale geldi. Tüketici tarafından düşünüldüğünde, biz de bir tüketici olarak artık sadece bir şeye bakıyoruz: gerçeklik. Tanınmış bir kişi tarafından bir ürünün kullanımı hakkında olumlu yorumlar duyuyoruz ancak aklımıza şu sorular geliyor: Bu kişi söylediklerinde samimi mi? Eğer bu ürünü alırsam ben de memnun kalacak mıyım? Kalitesi ve performansı gerçekten anlatıldığı gibi mi?

Biz Mühle’nin geleneksel tıraş bıçaklarını (jiletli tıraş makinası) elbette her gün karşılaştığımız yeni kullanıcılara anlatıyoruz. Bu defa bir fark yaratmak istedik ve Mühle tıraş kültürü dünyamıza katılan kullanıcımız Mert Berke Gür’den geleneksel tıraş ve Mühle ile ilgili hikayesini dinleyerek, merak edeceğinizi düşündüğümüz konuları konuştuk…

Kısaca sizi daha yakından tanımak isteriz.

İsmim Mert Berke Gür, 20 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2. sınıf öğrencisiyim.

Mühle ile ne zaman ve nasıl tanıştığınızı merak ediyoruz.

2017 yazında bir spor dergisinde tıraş önerileri kısmında mühle klasik tıraş bıçağının (mühle r89) doğru tıraş için çok uygun bir seçenek olduğundan bahsediliyordu. İlk kez orada görmüş ve araştırmaya başlamıştım. Çünkü tıraşlı dolaşmayı daha çok sevsem de tıraş benim için tam bir işkenceye dönebiliyordu.

Tıraş olmak sizin için bir zorunluluk mu yoksa keyfekeder gerçekleştirdiğiniz bir eylem mi?

Aslında tıraş olma zorunluluğum yok ancak ben sakal ile gezmeyi pek seven biri değilim. Bu sebeple 2-3 günde bir tıraş oluyorum.

Şimdi biraz tıraş hakkında konuşmak istiyoruz. Dünyada geleneksel tıraşın olmazsa olmazı sayılan mühle klasik tıraş bıçağı (mühle r89) ile yollarınız kesişti. Bu tıraş bıçağı ile tanışana kadar ne ile tıraş oluyordunuz?

Lise döneminde elektrikli tıraş makinesi ile tıraş oluyordum. Sakallarım seyrek ve sert olmadığından işimi görüyordu ancak zamanla yetmemeye başladı. Sonrasında 5 bıçaklı kartuşlu tıraş bıçakları kullandım bir süre.

Cilt ve sakal yapınız hakkında çok basitçe bilgi verebilir misiniz?

Cildim oldukça hassas ve kuru, bunun üzerine sakallarım da sık ve sert.

Tıraş öncesi ya da sonrası hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

Öncesi için yüz temizleyicisi kullanıyorum. Bazı günler peeling de uyguladığım oluyor. Güzel bir köpük hazırlamak için de birkaç tane tıraş sabunu ve tıraş kremim var. O sabah canım hangisini kullanmak isterse onu seçiyorum.  Tıraş sonrasında da nemlendirici krem ve cilt toniği uyguluyorum.

Geleneksel tıraş ile yollarınız nasıl kesişti?

Mühle’yi gördüğüm dergiden sonra biraz araştırma yaptığımda, marketlerde bulunan kartuşlu jiletlerin cilt için aslında pek sağlıklı olmadığı reklamlar ve yaygınlık sebebiyle insanların öyle sandığını fark ettim. Daha sonra markette bulduğum ucuz bir jilet tutucu makine ile tıraş olduğumda hem tek bıçağın nasıl bu kadar iyi tıraş verdiğine hem de tahrişimin birden bire azalmasına oldukça şaşırmıştım. O günden sonra da geleneksel tıraşı hiç bırakmadım. Daha sonra da mühle tıraş bıçaklarım ve tıraş fırçamla olayı çok daha ileri noktalara taşıdım.

Bize Mühle klasik tıraş bıçağı (jiletli tıraş makinası- r89) ile yaşadığınız ilk deneyiminizden kısaca bahseder misiniz?

Aslında dergide ilk okuduğum andan itibaren Mühle’yi alışveriş listeme eklemiştim fakat fiyatı denemek için yüksek gelmişti. Sonra ucuz bir jiletli tıraş makinesi ile birkaç deneme yaptıktan sonra bu tarz aletlerin gerçekten çok iyi olduğunu anladım. Sonra o sıralarda yani 2017 yılı İstanbul Kahve Festivali’nde Mühle standını görünce , birkaç aydır aklımda olan Mühle r89 tıraş bıçağını satın aldım. O sabah tıraş olmuştum ve inanın tekrar tıraş olmak için sakallarımın uzamasını beklemek çok zor olmuştu. İlk denememde biraz yüzümü kesmiş olsam da çok mutluydum. Çünkü hem daha yakın ve güzel tıraş olmuş hem de kesikler dışında çok az tahrişli bir tıraş olmuştum. Elim alıştıkça mükemmel tıraşa ulaşacağımdan emindim.

Peki ne kadar sürede bu bıçağı kullanmaya alıştınız ?

Sanırım üçüncü tıraştan sonra artık baya alışmıştım. Tabi arada küçük küçük de olsa yüzümü kesiyordum ama 1-2 ayın sonunda artık usta olduğumu ve kesiklerin de tarihe karıştığını söyleyebilirim. Zaten elimin iyice alıştığını düşünerek aldıktan 2 ay sonra daha agresif bir makine olan Mühle r41 açık taraklı tıraş bıçağına geçiş yaptım.

Zorlandığınız noktalar oldu ise bizimle de paylaşır mısınız? Eğer önceki deneyimlerinize göre bir fark hissettiyseniz ve bunu kısaca tarif edecek olsanız ne söylerdiniz?

Öncelikle oynar kafalı (sabit açılı) olmadığı için ilk seferlerde doğru açıyı her zaman tutturamıyor ve sakallarımı düzgün kesemiyordum. Bu da tıraş sırasında bıçağı biraz bastırmama yol açıyordu. Sonucunda da biraz tahriş ve bazen kesikler olabiliyordu.

Mühle R89 tıraş bıçağından yani kapalı tarakdan açık taraklıya geçiş yaptınız. İlk deneyiminiz nasıldı? Ne kadar sürede alıştınız (alıştınız mı?) ve sizce ne fark hissettiniz?

Açık taraklı makine ile olan ilk tıraşımda sanki usturayla tıraş olmuşum gibi eskisinden daha yakın bir tıraş olmuştum. Daha agresif bir makine olduğu için ilk birkaç tıraşımda sorun yaşasam da 1 aya kalmadan buna da alıştım.

Açık taraklı tıraş bıçağı kullandıktan sonra cildinizde herhangi bir kızarıklık- tahriş yaşadınız mı?

Tahriş olmadım ancak ilk birkaç tıraşta kızarıklık sorunu yaşamıştım. Tekniğimi oturttuktan sonra tekrar yaşamadım.

Sizin klasik tıraş bıçağı ile tıraş olduğunuzu gören herhangi birinden duyduğunuz, paylaşmaya değer hatırınızda kalan bir cümle var mı?

Bir kız arkadaşım, tüm eski usul şeylerde olduğu gibi tıraş bıçaklarımın da ayrı bir zarafeti olduğunu söylemişti.

Klasik tıraş bıçaklarına karşı, bazı erkeklerin hala çekincesi olduğu bir gerçek. Sizce bir erkeğin jiletli tıraş makinasına mesafeli durmasının sebepleri neler olabilir?

Öncelikle kullan at tıraş bıçaklarına ulaşım çok kolay ancak marketlerde yaprak jilet dahi bulunmuyor. Bu durum tercih edilmemesinde ya da birçok erkeğin böyle bir şeyden bihaber olmasından sorumlu etkenlerden biri maalesef. Onun dışında ya beceremezsem de yüzümü kesersem ya da daha kötü tahriş olursam korkusu var. Bir de bazı insanlar fiyatlarından çekiniyor olabilir aslında uzun vadede jiletli tıraş aletleri daha ucuza gelmesine rağmen başlangıçta bir yatırım gerektirdiğinden insanlar kullan-at makinelere yöneliyor olabilirler.

Klasik tıraş bıçaklarını (jiletli tıraş makinası) kullanıp kullanamayacağından dolayı kaygı duyan çok sayıda erkekle karşılaşıyoruz. Onlara birebir seslenme imkânınız olsaydı, ne söylemek isterdiniz?

Onlara korkmamalarını, çok kısa sürede alışarak çok keyifle tıraş olacaklarını söylerdim. Ayrıca geleneksel tıraş, çeşit çeşit güzel kokulu sabunları, losyonları ve birbirinden şık tıraş aletleri ile büyülü bir dünya.

Mevcut kullanıcılarımız ile kısa zaman aralıklarıyla tekrar temas imkânı buluyoruz. Bunun yanında da her gün çok sayıda yeni kullanıcı ile tanışıyoruz. Bazı erkekler aradığı tıraş bıçağını tarif ederken elbette kullandıkları ürünler hakkındaki memnuniyetsizliğini ve cilt sorunlarını dile getiriyor. Biz de ihtiyaçlarına göre en doğru yönlendirmede bulunmaya gayret ediyoruz. Onlarla konuşma imkânınız olsaydı hangi problemlerle/durumlarla karşılaştıklarında aradıklarının Mühle klasik tıraş bıçağı olduğunu söylerdiniz?

Eğer tıraş sonrası batık, kıl dönmesi yaşıyor, tahrişsiz tıraş neredeyse geçiremiyorlarsa çare Mühle geleneksel tıraş bıçağı . Gerçekten Mühle ile tanışmamdan sonra tüm sorunlarım düzeldi, tıraş olmaktan nefret eden biriyken şimdi tekrar tıraş olmak için bahane arıyorum.

Sizden Mühle ürünlerinin kalite/fiyat performansını samimi bir şekilde değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Mühle ürünleri dışarıdan bakan ve ürünleri tanımayan birine muhtemelen pahalı gelecektir. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Ürünler çok kaliteli ve uzun yıllar hiçbir şey olmadan kullanılabilirsiniz. Onun dışında kullandığı jiletler de çok ucuz, yani uzun vadede tıraş masrafınız baya düşüyor.

Şuanda Mühle tıraş sektöründe geniş ürün gamıyla dünyadaki en büyük ve iddialı üretici konumunda. Sektörde var olan konumunu ise üretim tutkusu, titiz ve disiplinli çalışma anlayışı, sadece yüksek kalitede ham madde kullanması ve şüphesiz ki satış sonrası koşulsuz müşteri memnuniyeti ile koruyor. 2016 yılında ise resmi olarak Türkiye pazarına girdi. Biz kullanıcılarımızın tavsiyeleriyle bugüne kadar çok yol aldık ve bu bizi gerçekten motive ediyor. Daha iyi olabilmemiz için yapabildiklerimiz kadar yapamadıklarımızı da duymaya ihtiyacımız var. Bize Mühle Türkiye ekibiyle yaşadığınız alışveriş tecrübelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Mühleden şu ana kadar biri kahve festivalinde stanttan olmak üzere üç kere alışveriş yaptım. Hiçbirinde sıkıntı yaşamadım. Hatta online alışverişlerimde kafama takılan soruları gece geç saatte sorduğumda dahi çok hızlı cevap aldım. Her seferinde de ürünler çok iyi paketlenmiş şekilde elimde oldu. Onun dışında ben ürün gamınızı daha iyi görebilmek için İstanbul’a kendi satış mağazanızı açmanızı tavsiye edebilirim.

RELATED ARTICLES