GELENEKSEL TIRAŞA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TIRAŞ FIRÇASI SEÇİMİ

GELENEKSEL TIRAŞA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TIRAŞ FIRÇASI SEÇİMİ - Mühle Tıraş Kültürü

Geleneksel tıraşa başlamaya karar verdiniz, kendinize bir tıraş fırçası edinmek istiyorsunuz. Fakat bu kadar çeşit arasında hangisini seçeceğinize karar veremediniz. Bu noktada aklınıza yeni başlayanlar için tıraş fırçası seçimi konusunda sorular geliyor, evet yalnız değilsiniz. Tıraş fırçaları kendi içinde çok çeşitli ve farklı özelliklere sahip. Bu yazımızda geleneksel tıraşa yeni başlayan kullanıcılar, nasıl bir seçim yapmalı ve nelere dikkat etmeli gibi konulara değineceğiz.

Tıraş Fırçası Kullanımı Neden Önemli?

Öncelikle tıraş fırçasının önemine değinmeliyiz. Tıraş fırçası kullanımının tıraşa çok önemli katkıları olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Tıraş olurken çoğu kullanıcı tıraş bıçağı ya da tıraş makinesine odaklanıyor. Ancak tıraşı asıl ileriye götüren element tıraş fırçasıdır.

Tıraş fırçası kullanmak:

  • Tıraş öncesinde uygulandığında, gözenekleri açıp temizlediğinden köpüğün yüze ve sakallara daha etkili nüfuz etmesini sağlar. Bu sayede cildiniz daha iyi yumuşayarak tıraşa hazırlanmış olur.
  • Cildin üzerindeki ölü deriyi nazikçe soyarak uzaklaştırır, bir nevi peeling görevi görür. Bu da, daha rahat bir tıraş olmanızı sağlayarak tıraş sonrası tahriş ve yanığı minimize eder. (Bkz: Tıraş Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?)
  • Kılları kaldırarak tıraşa hazır hale getirir. Bunun önemi: ölü deri atıldığından ve kıllar kaldırıldığından, tekrar deri altına girmeye meyilli kılların dönmesi engellenmiş olur. Yani batık ve kıl dönmesini minimize eder ki yaşayanlar bilir, bunlar tatsız tıraş problemleridir. (Bkz: Tıraş problemleri ve Tavsiyeler)

Tıraş fırçası alırken nelere dikkat edilmeli?

Tıraş fırçası kullanmanın önemine değindik. Şimdi de hangi parametrelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşalım.

  • Fırçanın Boyu ve Şekli: Yüzünüze kolay uygulayabilmeniz için, doğru miktarda kıl ile birleştirilmiş kolay tutuş sağlayan bir fırça tercih etmelisiniz. Bu yüzden sapı elinize kolay oturmalı, fırça boyu da yüzünüzde pratik uygulamaya imkân tanımalıdır. Bu noktada eli büyük olan kullanıcılar, elde daha iyi hissetmek için daha büyük saplı fırçaları tercih ederler.
  • Düğüm çapı – kıl uzunluğu: Fırçanın karakterine etki eden diğer bir parametre ise düğüm çapıdır. Mühle 19-25 mm arasında düğüm çapına sahip tıraş fırçaları sunar. Düğüm çapı arttıkça fırçadaki kıllar daha dolgunlaşır. Kıl uzunluğu da, tıraş fırçası seçerken dikkate alınması gereken diğer bir parametredir. Kıl boyu uzadıkça fırça yüzde daha çok açılır. Daha kısa kıllı fırçalar yüzde daha fazla masaj etkisini hissettirir. En çok tercih edilen düğüm çapları 21 ve 23 mm’dir. Tüm tıraş fırçalarının boy ve çap ölçüleri ürün detaylarında belirtilmiştir. Kendinize en uygun bulduğunuzu tercih edebilir, kararsız kalırsanız da en çok tercih edilen 21 veya 23 mm çaplı fırçalardan bir seçim yapabilirsiniz.
  • Kılın Dayanıklılığı: Tıraş fırçalarında domuz, porsuk ve sentetik kıl tipleri mevcuttur. Hayvan kılları elbette organik bir maddedir ve dikkat edilmesi gereken noktalar sentetikten biraz daha fazladır. Ancak genel olarak kıl tiplerine bakıldığında, biri diğerinden daha iyidir ya da en iyi tıraş fırçası şudur şeklinde kabul görmüş bir yargı yoktur. Her kıl tipinin kendine has özellikleri vardır ve burada hangisinin tercih edileceği oldukça kişisel bir konudur.
  • Su Tutma Kapasitesi: Fırça kılı bünyesinde ne kadar su tutarsa, o kadar kısa sürede ve iyi köpük alırsınız. Dolayısıyla fırçada su tutma kapasitesi fırça karakterini belirleyen önemli bir parametredir. İdeal bir tıraş fırçası, iyi su tutar ve tıraş sonrasında hızlı kurur.
  • Isı Tutma Kapasitesi: Isı tutma kapasitesi fırçanın karakterini belirler. Isısı yüksek su ile (asla kaynar olmamalı) yapılan köpük yüze sürüldüğünde bazı kullanıcılar ısıyı yüzlerinde de hissetmek isterler. Bu yüzden fırça tercihlerinde ısı tutabilen kıllara odaklanırlar.

Kıl Tipleri ve Özelliklerine Göre Tıraş Fırçası Tavsiyeleri:

Şimdi hangi bütçe ile hangi kıl tipi tercih edilmeli ve bu doğrultuda ne beklemeliyiz bunları konuşalım.

Domuz kılı fırçalar

Geleneksel tıraşa yeni başlıyorsanız ve bütçeniz 30-90 TL arasında ise domuz kılı fırçalar tam size göre. Mühle uygun fiyatlı fırça grubu olan nom serisinde domuz kılı fırçalar sunar. Fiyatları oldukça uygun ve 45-85 TL arasında olan domuz kılı fırçalar, ısı ve su tutmada oldukça başarılıdırlar. Düğüm çapları 21 mm ve 25 mm olarak iki farklı boyda sunulur. En çok tercih edilenler 21 mm çapa sahip olanlardır. Berber tipi veya büyük boy fırça isteyenler ise 25 mm çaplı olanı tercih ederler. Fiyatlarının oldukça uygun ve kalitelerinin üst seviyede olmasından dolayı çok satılan fırçalardır. Uzun yıllar size hizmet edebilirler. Domuz kılı fırçalar dayanıklı kıl yapısına sahiptir. Sert bir yapıya sahip olduğundan ilk kullanım öncesi rodajlama işlemi yaparsanız, uçları açılıp çatallaşır ve ciltte oldukça yumuşak bir masaj hissi bırakır. (Bkz: İlk kullanım öncesi domuz kılı fırçanın hazırlığı)

domuz kılı tıraş fırçaları

Porsuk Kılı Tıraş Fırçaları

Geleneksel tıraş severler tarafından çok tercih edilen bir kıl tipidir. Kendi içinde seviyelere ayrılır. En iyi su-ısı tutma kapasitesine sahip, en yumuşak olanı boz porsuk tipidir. Orta üstü özelliklere sahip olanı ise saf porsuktur.

Uygun fiyatlı olmasıyla (120 TL’den başlar) saf porsuk tipi fırçalar (pure badger), geleneksel tıraşa porsukla giriş yapmak isteyenler için uygundur. Yüzde köpürtmeden ziyade tasta köpürtme yapmak için daha uygundur. Su ve ısı tutma kabiliyeti orta üstü denebilecek seviyededir. 21 mm düğüm çapıyla sunulurlar. Porsuk tıraş fırçalarının fiyatları çok değişken olduğundan, geleneksel tıraşa porsuk tıraş fırçasıyla ekonomik bir başlangıç yapmak istiyorsanız bu kıl tipini tercih edebilirsiniz.

Boz porsuk tıraş fırçaları (silvertip badger), porsuk kılının en iyi özelliklere sahip olduğu fırça tipidir. Isı ve su tutma kabiliyetleri en üst seviyededir. Yumuşaktır, kolay ve dolgun bir köpük yapmanıza olanak tanır. Düğüm çapları 19, 21, 23 ve 25 mm olarak sunulur. En çok tercih edilenleri 21 ve 23 mm’dir. Uygun fiyatlı fırçalardan porsuğa geçiş yapmak ve daha üst kalite bir ürün edinmek isteyenler için uygundur. Ya da geleneksel tıraşa yeni başlıyor ve en iyi kalitede bir porsuk fırça istiyorsanız, Mühle boz porsuk tıraş fırçaları tam size göre. Yumuşak olmasından dolayı, tercihi doğal hayvan kılı olan ve hassas cilde sahip kullanıcılarımıza önerdiğimiz fırça tipidir. Boz porsuk tıraş fırçalarının fiyatları 360 TL ile 790 TL arasında değişir.Porsuk tıraş fırçalarının ilk kullanım öncesi temizlenmesi tavsiye edilir. (Bkz: Porsuk Fırçaların İlk Kullanım Öncesi Hazırlığı)

porsuk tıraş fırçaları

Sentetik Tıraş Fırçaları

Son yıllarda satış grafiği doğrusal olarak artan, performansı üst düzey, bakımı kolay, vegan ve doğa dostu tıraş fırçalarıdır. Mühle iki çeşit sentetik fırça sunuyor: Black Fibre kılı ve Silvertip Fibre® sentetik kıl. Black Fibre kılı, performans olarak saf porsuk tipine tekabül ediyor. Black Fibre tıraş fırçalarının fiyatları 110 TL ile 350 TL arasında değişiyor. Kısa sürede köpük yapıp hızlı kuruyabilen, yumuşak, hayvan kılı olmayan ve uygun fiyatlı bir fırça arıyorsanız Black Fibre tıraş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Sentetik fırçaların porsuktan bir adım geride kaldığı tek nokta ısı tutma kapasitesi. Bunun dışında tüm performans özelliklerinde porsuk ile birebir yarışabilir konumda.

sentetik tıraş fırçaları black fibre

Silvertip Fibre® kılından bahsetmeden önce kısaca Mühle’nin sentetik fırça buluşundan bahsetmek gerekiyor. Sentetik tıraş fırçalarına karşı kullanıcılarda bir ön yargı söz konusu. Fırça performansının, köpük kabiliyetinin porsuk kadar iyi olmayacağı algısı var. Mühle, ıslak tıraş için gerçekten iyi bir sentetik fırça olmaması üzerine araştırmalara başladı ve 2015 yılında kendi buluşuyla piyasaya çıktı: Silvertip Fibre® sentetik tıraş fırçaları. Bu tıraş fırçaları tüm özellikleriyle, en üst kalite porsuk kılına eşdeğer. Dünyada bir ilki temsil eden bu fırçaların kullanıcı sayısı gitgide artıyor. Nedenlerine gelirsek, öncelikle daha ekonomik! Aynı düğüm çapı ve boy özelliklerine sahip boz porsuk bir fırça ile Silvertip® sentetik fırça arasında yaklaşık 150-200 TL fark var. En önemli parametreler olan su ve ısı tutmaya gelirsek, sentetik fırçaların aşağı kalır bir yanı yok. Su tutma özelliği boz porsukla birebir aynı. Şaşırtıcı şekilde oldukça kısa sürede dolgun bir köpük alabiliyorsunuz. Gerçek kullanıcı deneyimini birebir paylaştığı yazısında Cihan Keskin; Silvertip® sentetik fırçanın ortalama bir sentetikten çok daha şaşırtıcı olduğuna vurgu yapmıştı. Isı tutmaya gelirsek, sentetik kıl elbette hayvan kılı gibi organik bir madde olmadığından bu anlamda bir adım geride. Bir diğer özelliği ise çok hızlı kuruması, seyahatler için bu durum çok avantajlı. Kullanım sonrası çok hızlı kuruyorlar, koku yapmıyorlar. Ayrıca ömürleri de doğal kıllardan daha uzun. İlk tıraş öncesinde gereken temizlik ihtiyacı, porsuk kıllı fırçalara göre daha zahmetsiz. Çok yumuşak ve omurgalı bir yapıda olan Silvertip® Sentetik fırçaların fiyatları 210 TL ile 430 TL arasında değişiyor. Sentetik fırçaların porsuk fırçalarla karşılaştırıldığı yazımızı okumak için tıklayın.

sentetik tıraş fırçası silvertip fibre kıllı

Tüm kıl tiplerinin performans özelliklerini ve bize neler sunacağını konuştuk. Geleneksel tıraşa başlangıçta tavsiye edilecek özel bir fırça tipi yoktur. Burada kullanıcılar, kıl tiplerinin özelliklerinin farkında olmalı ve bütçeleri doğrultusunda seçimi kendileri yapmalıdır.

Her kıl tipinin kendine has özellikleri vardır ve hassas olduğunuz noktalara göre tercihinizi yapabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun önemli olan tıraş fırçası kullanarak tıraş olmaktır. Bizim için tıraşa yaptığı katkı önemlidir, keyif almak da elbette önemlidir ancak ikinci plandadır. Yine de seçim yapmakta zorlanıyorsanız, canlı destekten bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıraş fırçalarının ilk kullanımdan önce nasıl temizlendiği ve hazırlandığını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın: YENİ BİR TIRAŞ FIRÇASI İLK TIRAŞ ÖNCESİ NASIL HAZIRLANIR?

RELATED ARTICLES